Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Juni 2009 > Euroen er ikke populær blandt danskerne



Euroen er ikke populær blandt danskerne

Hvis vi får en Euroafstemning nu, er der stor risiko for et nej. Der er nemlig en vigende tilslutning til den europæiske mønt blandt danskerne – og blandt HK’erne er der endda et flertal for et nej. Det viser en ny undersøgelse Capacent har lavet for Nyhedsmagasinet HK.

Euroen er ikke så populær, som politikerne på Christiansborg kunne tænke sig. Faktisk bliver den mere og mere upopulær. Hvor 44 procent af HK’erne i januar ville stemme nej til den europæiske mønt, hvis der blev folkeafstemning, er det nu 47 procent der nu vil stemme nej. Og 12 procent er stadig i tvivl om, hvad de vil stemme. Det viser en ny undersøgelse, Capacent har lavet for HK. I befolkningen er der også en vigende tilslutning til Euroen, hvor det nu er 51 procent, der vil stemme nej eller er i tvivl. I januar var tallet 50 procent.

- At færre nu går ind for Euroen viser nok, at man tænker meget på sig selv og Danmark og dermed også den danske krone, når der er krise. Men mange glemmer at overveje, at man ofte vil stå stærkere i en økonomisk krise med en fælles mønt, fordi man er mere sårbar, når man står alene og i øvrigt ikke har indflydelse på den økonomiske politik, der bliver ført af fællesskabet, siger Kim Simonsen, forbundsformand i HK.

Både hvis man ser på befolkningen og på HK’erne er det især kvinderne, der er skeptiske over for Euroen. Et flertal af dem ser ingen fordele ved at få indført Euroen, og derfor er der også et flertal af dem, der har tænkt sig at sige nej. Det er dog også næsten halvdelen af kvinderne, der giver udtryk for, at de ikke føler, de ved nok om fordele og ulemper ved at indføre Euro til at tage stilling.

- Hele problemet med Euroen er i bund og grund, at folk ikke ved nok. Diskussionen handler ofte kun om for og imod. Der bliver ikke talt om, hvad det rent faktisk vil sige at indføre Euroen. Tallene her viser tydeligt, at der er brug for mere oplysning, inden vi får en Euro-afstemning, siger Kim Simonsen.

Af Kirsten Marie Juel Jensen

Gå videre til...

Hvad vil du stemme, hvis der kommer folketingsvalg om Euroen?

HK’erne

  • 42 % vil stemme ja (I januar var det 45 %)
  • 47 % vil stemme nej (I januar var det 44 %)
  • 12 % ved ikke (I januar var det 11%)

Befolkningen

  • 49 % vil stemme ja (I januar var det 50 %)
  • 40 % vil stemme nej (I januar var det 39 %)
  • 11 % ved ikke (I januar var det 11 %)

Kilde: Capacent – Undersøgelse blandt HK-medlemmerne og i befolkningen, Maj 2009

Oprettet: 04.06.09, kl. 09.14

Redigeret: 04.06.09, kl. 09.20 af Kirsten Marie Juel Jensen

Læs også:

Kim Simonsens klumme: Euro uro.....

HK sender ønskeseddel til EU-kandidater

Nej-sigeren i befolkningen

  • Kvinde
  • 15-29 år
  • Bor på Sjælland

Ja-sigeren i befolkningen

  • Mand
  • 55-66 år
  • Bor i Nordjylland
  • Har husstandsindkomst på over 600.000

Kilde: Capacent – Undersøgelse blandt HK-medlemmerne og i befolkningen, Maj 2009


Ophavsret

Udgivet <04.06.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.