Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Maj 2010



Maj 2010  

Vikarer er ikke funktionærer i lovens forstand og har derfor ikke samme rettigheder som de fastansatte på arbejdspladsen. Det er urimelig diskrimination, mener HK/Privat Midt.

23-årige Thomas Johannesen kom bittert til at fortryde, at han skrev under på det, han troede var en ansættelseskontrakt. Mange er som ham kommet i klemme, fordi de ikke har læst det igennem, de har skrevet under på.

HK giver pakken det røde kort. HK og LO indkalder til stor-demonstration d. 8. juni i protest mod regeringens spareplan.

Det bliver dyrere at være medlem af en fagforening fremover. Regeringens spareplan sætter skattefradraget for et kontingent til maksimalt 3.000 kroner om året.

Arbejdstilsynets nye hotline for mobningsramte har ført til en firdobling i antallet af henvendelser om mobning. – Godt, siger HK, men hvad så bagefter?

Regeringen og Dansk Folkeparti er på vej til at ødelægge en stor del af det forebyggende arbejde med at skabe bedre miljø på landets arbejdspladser.

Hvem bliver ramt af en halvering af perioden og hvilke konsekvenser får det for HK’s ledige?

Mænd tjener i gennemsnit 17,7 procent mere end kvinder. Det har HK længe sat fokus på og lancerer nu et opdateret tema om ligeløn. Tjek det her.

Med forslag om at halvere dagpengeperioden viser Dansk Folkeparti, at de ikke længere nøjes med at svinge taktstokken – de har sat sig i førersædet med kurs mod et skævt Danmark, mener Kim Simonsen, formand for HK.

Flere og flere bliver ramt af stress og depressioner på grund af deres job, men meget få får det anerkendt som arbejdsskade, viser ny opgørelse. HK ønsker mere fokus på psykisk arbejdsmiljø på arbejdspladserne.

Peder Sass fra Næstved blev den 11. maj valgt som ny formand for HK's seniorer.

Regeringens økonomiske plan er en spareplan, hvor de smalleste skuldre skal bære den største byrde, og det er dybt urimeligt, mener HK.

En ny kombination af HG og gymnasiale fag skal give erhvervsskolerne mulighed for at polstre eleverne bedre og afhjælpe manglen på praktikpladser. Skolerne, arbejdsgiverne og HK jubler.

Nej for selvom skolepraktik burde fungere som et sikkerhedsnet, er vilkårene så dårlige at flere og flere tvinges til at fravælge den.

S-SF har fremlagt en ansvarlig og fremadrettet økonomisk plan, der kan bevare velfærdssamfundet, uden at vi sparer os ihjel, mener HK efter at have drøftet planen på et ekstraordinært møde i Hovedbestyrelsen.

Har du været forhindret i at afholde al din ferie? Så husk, at du nu kan omdanne den ferie til kontanter. Men gør det nu. Hvis du glemmer det er pengene væk!

Hvis du har fået frataget dine sygedagpenge, bør du tjekke op på, om det er en privat aktør, der har truffet beslutningen. For det er ulovligt, og så er beslutningen ugyldig. Det har Ankestyrelsen netop afgjort.

22-årige Sandra blev chikaneret af sin chef. Ikke fordi hun havde gjort noget galt. Men fordi hun valgte at blive gravid.

Sager om medlemmer, der er blevet fyret eller chikaneret af arbejdsgiveren, fordi de gerne vil have børn, kommer stadig ind i en jævn strøm til HK. Og mange oplever chikanen, uden at de gør en sag ud af det – det er Sandra fra Sønderjylland et eksempel på.

Mere end hver tredje ledig er utilfreds med den hjælp og service, de får i deres jobcentre og hos de private aktører. HK's a-kasse er de mere tilfredse med. - Fjern kontrolbureaukratiet og sæt jobcentrene til at hjælpe de ledige, siger HK’s formand Kim Simonsen.

Efter at Nyhedsmagasinet HK i sidste uge afslørede, at flere arbejdsgivere stiller ulovlige spørgsmål om køn og alder til jobsøgere på nettet, ændrer Telenor nu metode. HK opfordrer alle andre virksomheder til også at tjekke deres online-rekrutteringsprogrammer efter.

Alt for få unge får en ungdomsuddannelse. Det viser nye tal fra Undervisningsministeriet. HK efterlyser handling.


Ophavsret

Udgivet <05.05.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.