Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Maj 2011 > HK støtter ikke politiske partier



HK støtter ikke politiske partier

I 2005 kappede HK alle økonomiske bånd til politiske partier, og der bliver ikke brugt penge til at støtte bestemte politiske partier, siger Kim Simonsen, formand for HK.

- HK har kun ét mål som faglig organisation – det er at arbejde for medlemmernes interesser, og derfor sætter vi heller ikke penge af til støtte for bestemte politiske partier, sådan som fagbevægelsen gjorde det til Socialdemokraterne engang, siger Kim Simonsen.

Med jævne mellemrum dukker det op i artikler, i annoncer og i reklamekampagner: At fagbevægelsen under ét afsætter faste beløb af medlemmernes kontingentkroner til støtte for Socialdemokraterne – eller ”Rød Blok”.

- Men det er én af de mest sejlivede myter, siger Kim Simonsen.

- Jeg vil gerne sige til alle de medlemmer, der med jævne mellemrum spørger, hvorfor vi giver støtte til Socialdemokraterne, at det gør vi ikke! HK/Danmark har ikke ydet økonomisk støtte til et politisk parti siden 2005. Vi kan yde engangsbeløb til politiske projekter, som gavner medlemmerne af HK, men her er partifarven uvedkommende, siger han.

Kommentér artiklen

Som ansat i et privat firma eller som kunde i en bank bliver man ikke spurgt om man vil fravælge partistøtte.

Oprettet: 11.05.11, kl. 16.24

Redigeret: 17.05.11, kl. 11.33 af Niels Møller Madsen

Læs også


Færre medlemmer siger nej til politisk støtte

For tredje år i træk er antallet af medlemmer, der har frabedt sig, at deres kontingent til HK bruges til politisk arbejde faldet.


HK arbejder politisk, men giver ikke partistøtte
Læs om hvordan og hvorfor HK arbejder fagpolitisk for medlemmernes interesser på temaet om politisk indflydelse.


Ophavsret

Udgivet <11.05.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.