Løb og cykel en maraton med kollegaerne
Du og dine kollegaer kan få en hyggelig motionsdag og sammen gennemføre en maraton-distance i Bike and Run stafetten, som besøger 14 byer fra maj til september.
Uanset om du er løbeentusiast eller fritidsmotionist, så er der plads til dig og dine kollegaer i Dansk Firmaidrætsforbunds Bike and Run stafet.
Her skal jeres hold bestående af fem kollegaer på et herre- dame- eller mixhold gennemføre en maraton-distance ved at løbe og cykle. Løbet består af tre løbeture på 5 kilometer og to cykelture på 13,5 kilometer.
Stafetten besøger i alt 14 byer og har allerede været forbi de første tre.
Formålet med dagen er ikke at vinde, men at man får dyrket noget motion og får en god dag sammen, fortæller Steen Sulstad Pedersen, idrætskonsulent i Dansk Firmaidrætsforbund.
- Der er en god intern konkurrence på mange af holdene, og det vigtigste er ikke at vinde, men at man får en hyggelig dag sammen med kollegaerne. Da det er en stafet, er der en del ventetid, hvor man har god tid til at få snakket sammen.
Den virksomhed, som stiller med flest hold på dagen, får en lækker picnickurv til en værdi af 3000 kroner, som kan nydes mellem turene. Der er præmier til de vindende hold, og der trækkes lod blandt alle deltagere om gavekort til sportsartikler.
Det koster 495 kroner pr hold at deltage.
Oprettet: 31.05.11, kl. 15.46
Redigeret: 31.05.11, kl. 15.46 af Pernille Urth
Læs mere..
Bike and Run stafetten
Du kan læse mere om Bike and Run stafetten og tilmelde jeres hold her
Her kommer Bike and Run stafetten
(11. maj Hillerød)
(14.maj Vordingborg)
(20.maj Sønderborg)
15.juni Aalborg
16.juni Aarhus
18.juni Odense
20.juni København
3.september Ringkøbing
3.september Nyborg
10.september Helsingør
17.september Korsør
18.september Sæby
18.september Kolding
24.september Roskilde
Ophavsret
Udgivet <31.05.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
