Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Marts 2008 > Flere gravide fyres



Flere gravide fyres

Flere og flere medarbejdere fyres, fordi de er gravide, skal på barsel eller er i fertilitetsbehandling. I 2007 modtog HK hele 45 nye ligebehandlingssager, mens der faldt dom i 19 andre sager.

Antallet af medarbejdere, der fyres i forbindelse med graviditet, er stigende. Derfor havde 31-årige Slawka Pedersen også en klump i maven, da hun fortalte sin arbejdsgiver, at hun skulle på barsel for anden gang. Alligevel håbede hun på forståelse. I stedet fik hun en fyreseddel.

Slawka Pedersen sætter ansigt på den lange række af ligebehandlingssager, der havner på bordet i HK’s juridiske afdeling hvert eneste år. Sager, hvor medarbejdere fyres, fordi de er gravide, skal på barsel eller er i fertilitetsbehandling. Og antallet er stigende. Hvor HK i 2006 modtog 38 nye ligebehandlingssager, modtog man hele 45 i 2007 – samtidig med at der faldt dom i 19 andre sager.

- Jeg synes ikke, det kan være rigtigt, at man skal have dårlig samvittighed over at få børn, siger Slawka Pedersen.

Hun var på barsel med sit første barn, da hun blev gravid med sit andet barn og måtte fortælle til sin arbejdsgiver, at hun igen skulle på barsel. Arbejdsgiverens reaktion var, at ”det var noget lort”, og et stykke tid efter modtog hun et brev, hvor der stod, at Slawkas kontrakt udløb den 30. september 2006, og at den ikke ville blive forlænget. HK har vundet hendes sag i Byretten i Glostrup, og hun har fået en erstatning svarende til 12 måneders løn. Arbejdsgiveren har nu anket sagen, men Slawka Pedersen fortryder ikke, at hun gik i retten for at kæmpe for sin ret til at få børn.

I HK mener man, det er forkasteligt, at medarbejdere over hovedet kastes ud i denne kamp.

- Det er mennesker af kød og blod, der bliver udsat for denne forskelsbehandling, og det kan simpelthen ikke være rigtigt, at det skal blive ved, siger Mette Kindberg, næstformand i HK.

- Forhøjede straffe kan være en mulig løsning på at få arbejdsgivere til at overholde ligebehandlingsloven. For i mange andre sammenhænge viser det sig jo, at høje bødestraffe har en effekt, siger hun.

Flemming Dreesen, ansættelsesretschef i Dansk Arbejdsgiverforening, er ikke tilhænger af denne løsning.

- Der sker givet det, at der er sager, hvor der er tale om ren diskrimination. Men statistisk set må gravide jo også blive ramt af nedskæringer og omlægninger. Det er svært at finde de vise sten i denne sag, siger han.

Ligestillingsminister Karen Jespersen blev overrasket over det store antal ligebehandlingssager, som HK kunne forelægge hende fra 2007, og derfor er hun netop nu ved at kigge på, hvor mange ligebehandlingssager de danske fagforeninger tilsammen fører. Først herefter vil hun tage stilling til, hvad der kan gøres ved problemet.

Af Kirsten Marie Juel Jensen

Oprettet: 12.03.08, kl. 11.15

Redigeret: 13.12.10, kl. 12.33

Læs hele Slawka Pedersens historie i HK-bladet i marts

Læs også:


Ophavsret

Udgivet <12.03.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.