Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Marts 2009 > Om Søby


Kontakt HK

Ring til HK
Telefon 7011 4545
Mandag-torsdag kl. 8-17
Fredag kl. 8-16

Fax: 3330 4099
Send E-mail

Øvrige kontaktoplysninger


HKs A-kasse
Telefon: 7010 6789

Fax: 3330 4549
Kontakt a-kassen


Om Søby

Søby er kendt som en aktiv værfts- og fiskeriby. Læs flere fakta og se billeder fra byen her.

Søby har 548 indbyggere.

Historien: I 1722 var der kun få fæstegårde omkring Søby, men efter at Søbygård blev udstykket i 1722, voksede bebyggelsen med sømænd og fiskere. I 1846 var havnen kun en primitiv pælebro, hvor færgen mellem Als og Søby kunne lægge til. Men i 1865 byggede skipperne i fællesskab en stenmole med bolværk. I 1903 fik Søby dampskibsforbindelse med Faaborg. Havnen blev yderligere uddybet i 1924, og i 1933 blev et færgeleje anlagt.

Erhvervslivet: Søby er kendt for Søby Værft, som er Ærøs største private arbejdsplads med cirka 140 medarbejdere. Værftet bygger blandt andet orlogsfartøjer til Søværnet. Det har tre reparationsdokke, der kan tage fragtskibe på op til godt 7.000 tons. Byen er i det hele taget en aktiv værfts- og fiskeriby med værft, handelsliv, færgedrift og fiskerihavn. Der er daglig færgeforbindelse til Mommark på Als og Faaborg på Fyn. Ærøs fiskeriflåde, som ligger i Søby, består af mindre garnbåde og ståltrawlere. Søby huser også en stearinlysfabrik og en sæbefabrik.

Kultur: Et af de ældste bygningsværker i Søby er kirken, som er fra 1745, og så er der Søby Mølle fra 1881, der betragtes som byens vartegn. Ærø Single Folk Festival afholdes hvert år i Søby i juli. Festivalen startede i år 2000 og er den eneste single-festival i Danmark.

Kilder: Ærø Guide 09 og Wikipedia

Fotos: Lene Esthave og Kirsten Marie Juel Jensen

Oprettet: 26.03.09, kl. 10.57

Redigeret: 21.04.09, kl. 09.12 af Kirsten Marie Juel Jensen


Ophavsret

Udgivet <26.03.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.