Mere behov for kamp end nogensinde
Flere mænd skal tage barsel og et mere gennemsigtigt lønsystem. Det var nogle af de løsninger på uligeløn, som forskere, politikere og fagforeningsfolk kunne blive enige om i dag. Læs mere og se her video fra ligelønskonference på Christiansborg, hvor flertallet mente, der er mere behov for en kvindekampdag nu end nogensinde.
Kvinder er kommet på arbejdsmarkedet, har fået valgret og mere hjælp af manden i hjemmet. Men udviklingen på ligestillingsområdet er alligevel gået meget langsomt på mange punkter. Kun en ud af 20 topchefer er kvinder. Mænd tjener i gennemsnit 17,7 procent mere end kvinder. Og kvinder tager næsten al barselsorloven. Det var nogle af de ting, forskere, politikere og fagforeningsfolk diskuterede, da Kvindernes Internationale Kampdag i dag blev markeret med en konference arrangeret af ni fagforbund - heriblandt HK - på Christiansborg. Og der kom flere konkrete løsningsforslag på bordet.
Kvinder bagud på grund af barsel
- Der er mere end nogensinde grund til at fejre Kvindernes Internationale Kampdag. Ligestillingen har faktisk stået ret stille siden 70'erne. Kønsrollerne er ikke ændret så meget, som vi tror, slog professor i nationaløkonomi, Nina Smith fast.
Hun tog især fat i, at kvinder kommer til at halte bagud på løn og lederposter, fordi de tager så stor en del af barselsorloven. Hun mener, der skal tages mange værktøjer i brug for at ændre mønsteret. Blandt andet skal man se nærmere på fordeling af barselsorloven og arbejdet på hjemmefronten. Der bør være mere gennemskuelige lønsystemer. Og så skal man være meget opmærksom på velfærdssamfundets fremtid. Hvis man skærer ned i det offentlige, vil det ramme kvinderne. Det er i høj grad deres job, der ryger. Samtidig vil de få svært ved at passe et job, hvis det bliver sværere at få passet børn og gamle i det offentlige system.
- Det er ikke et kønsneutralt valg, om man vælger en besparelsesstrategi eller en beskæftigelsesstrategi for fremtiden, sagde hun.
Dette sagde Mette Frederiksen fra Socialdemokraterne sig i øvrigt enig i. Hun var den eneste folketingspolitiker, der havde takket ja til invitationen til konferencen. Mette Frederiksen forklarede i øvrigt, at kønsopdelte lønstatistikker og øremærkning af barselsorlov er nogle af de midler, Socialdemokraterne peger på for at få sikret mere ligestilling.
Skattefradrag for barsel?
Bent Greve, professor ved Roskilde Universitetscenter satte fokus på, at uligelønnen kun er blevet halveret på de sidste 100 år.
- Tænk hvad det ikke kan blive til om 100 år mere?, sagde han ironisk.
Hans bud på løsninger gik fra at sikre at alle har lige muligheder for uddannelse, til at sørge for fokus på barrierer i lønforhandlinger til at bruge skattesystemet, så mænd som i Sverige får et skattefradrag for at tage mere barselsorlov.
Gå videre til...
Fakta:
Ni fagforbund - HK, Dansk Magisterforening, Teknisk Landsforbund, Dansk Socialrådgiverforening, 3F, Sundhedskartellet, Socialpædagogerne, BUPL, FOA havde 8. marts arrangeret ligelønskonference på Christiansborg i anledning af 100-årsdagen for Kvindernes Internationale Kampdag.
Oprettet: 08.03.10, kl. 14.19
Redigeret: 08.03.10, kl. 15.16 af Kirsten Marie Juel Jensen
Ophavsret
Udgivet <08.03.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

Kommentér artiklen
Læs retningslinier for debat