Deltidsansatte kan skaffe 15 milliarder
Hvis alle deltidsansatte får deres ønske om mere arbejdstid opfyldt, vil det give 85.000 ekstra beskæftigede, som kan skaffe de 15 milliarder, der mangler i statskassen.
Der er et arbejdspotentiale på godt 85.000 beskæftigede i de deltidsansatte, som gerne vil arbejde mere. Det viser beregninger fra HK på baggrund af tal fra Danmarks Statistik. Og de deltidsansatte kan derfor være en vigtig brik i puslespillet om at forbedre de offentlige finanser, hvor der skal findes 15 milliarder kroner, for at vores økonomi holder på sigt.
106.000 deltidsbeskæftigede er ufrivilligt på deltid, fordi de ikke kan finde et fuldtidsjob, og de vil i gennemsnit gerne arbejde 9 timer mere. 569.000 er frivilligt er på deltid, og de vil i gennemsnit gerne arbejde fire timer mere end de gør nu, viser tallene fra Danmarks Statistik. Hvis de deltidsbeskæftigede får opfyldt deres ønsker om at arbejde mere, kan det give et øget arbejdsudbud på godt 85.000 fuldtidsstillinger, viser beregningen fra HK.
Ifølge Arbejdsmarkedskommissionen er der behov for at øge den gennemsnitlige arbejdstid med tre procent - som svarer til at øge den årlige arbejdstid med 45 timer for alle beskæftigede - for at skaffe de 15 milliarder. Det er de 12 minutter om dagen, som S og SF taler om i deres økonomiske plan Fair Løsning. Omregnet til personer svarer det til 75.000 – 85.000 fuldtidsbeskæftigede.
HK: En vigtig løsning
HK’s formand Kim Simonsen mener, at arbejdsudbuddet blandt de deltidsansatte, er en af de vigtigste løsninger på at finde de 15 milliarder.
- Der er en stor uudnyttet arbejdskraft i de deltidsansatte, som er en vigtig faktor i bestræbelsen på at finde de 15 milliarder. Fair løsning handler ikke om, at den normale ugentlige arbejdstid skal øges fra 37 til 38 timer for alle, men at vi i gennemsnit skal arbejde mere. Det hul kan vi få dækket, hvis vi opfylder de deltidsansattes ønske om at arbejde mere, siger han.
Arbejdsmarkedsforsker fra Aalborg Universitet, Henning Jørgensen, er helt enig i, at der er et stort potentiale i de deltidsansatte.
- Disse tal dokumenterer tydeligt, at der er et omfattende potentiale her. Det kan øge hele arbejdsindsatsen, og det vil give øgede skatteindtægter. Så det løse mange problemer, og det er en kærkommen løsning, hvordan man kan finde de 15 milliarder, siger han til Nyhedsmagasinet HK.
Henning Jørgensen har selv tidligere lavet beregninger for arbejdspotentialet hos de deltidsansatte, som han har fået til 75.000 personer og opefter.
- Og det er en konservativ vurdering, understreger han.
De deltidsansatte skal have bedre muligheder
En trepartsaftale fra 2008 for offentlige ansatte havde som mål, at de deltidsansatte får mulighed for at arbejde på fuld tid eller i flere timer. Arbejdspladsen skal have pligt til at tilbyde ledige timer til deltidsansatte. Men en undersøgelse foretaget af Socialpædagogerne i april 2010 viser, at 29 procent ikke oplever, at de deltidsansatte bliver tilbudt ledige timer. Og mange kender ikke til muligheden.
Kim Simonsen efterlyser bedre muligheder for de deltidsansatte.
- Vi skal have indløst de deltidsansattes potentiale, og de skal have bedre muligheder for at arbejde mere. Det er vigtigt, at arbejdsgiverne giver de deltidsansatte et tilbud om at arbejde mere, hvis det på nogen måde er muligt.
Henning Jørgensen forklarer, at et øget arbejdsudbud er konjunkturbestemt.
- Der er visse steder, hvor man frem til sommeren 2008 sagde, at man godt kunne lave stillinger om til fuld tid, men det var, da der var fuld beskæftigelse. Under krisen er der kommet flere barrierer. Lige så snart der kommer et positivt opsving, så vil der også komme et øget udbud til de deltidsansatte.
Oprettet: 10.03.11, kl. 15.59
Redigeret: 11.03.11, kl. 11.13 af Pernille Urth
Ophavsret
Udgivet <10.03.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

Kommentér artiklen
Hvem siger at alle deltidsansattet har ønske om højere arbejdstid
[14.03.11] Af Anne-Mette Meyer Pedersen, Assisten
Læs hele kommentaren
Læs retningslinier for debat