HK giver ikke støtte til partier
I 2005 kappede HK alle økonomiske bånd til politiske partier og der bliver ikke brugt penge til at støtte bestemte politiske partier, siger Kim Simonsen, formand for HK.
- HK har et eneste mål som faglig organisation. Det er at gavne medlemmernes interesser, og det betyder at vi ikke bruger kontingentpenge til at føre valgkamp, siger Kim Simonsen.
Siden statsministeren i sin nytårstale bebudede en afskaffelse af efterlønnen, har HK kæmpet for, at medlemmer skal bevare en ret og mulighed for at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet, men det har ikke betydet en konkret økonomisk støtte til politiske partier.
- I HK bakker vi de medlemmer op som gerne vil planlægge og spare op til at trække sig tilbage. Det er en faglig og saglig kamp, som vi fører for medlemmerne fordi efterlønnen er kommet under et politisk pres, men vi giver ikke støtte til politiske partier, siger Kim Simonsen.
HK går ikke ind for partistøtte og har ikke ydet støtte til partier siden 2005. Heller ikke ved folketingsvalg.
- Vi støtter ikke nogens valgkamp, men har en naturlig alliance med alle dem, der gavner vores medlemmers faglige interesser, og som ikke skærer i dagpenge eller afskaffer efterlønnen, siger Kim Simonsen.
Af Ole Sønderby
Oprettet: 07.03.11, kl. 12.13
Redigeret: 11.05.11, kl. 14.42 af Ole Sønderby Petersen
Læs mere
Ingen partipolitiske markedsføringskroner fra HK i 2010
HK har ikke brugt én eneste krone på at annoncere til støtte for politiske partier i 2010.
Ophavsret
Udgivet <07.03.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
Kommentér artiklen
Ingen politisk støtte??
[03.05.11] Af Brian Nordby Andersen, Laborant
Læs retningslinier for debat