Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > November 2008 > Unge er hårdtarbejdende og dygtige


Kontakt HK

Ring til HK
Telefon 7011 4545
Mandag-torsdag kl. 8-17
Fredag kl. 8-16

Fax: 3330 4099
Send E-mail

Øvrige kontaktoplysninger


HKs A-kasse
Telefon: 7010 6789

Fax: 3330 4549
Kontakt a-kassen


Unge er hårdtarbejdende og dygtige

De unge, der i disse år gør deres indtog på arbejds- markedet, er blevet kaldt dovne, uengagerede og egoistiske. Men det er de slet ikke – faktisk tværtimod, siger flere forskere på området.

Millenium-generationen. Zapper-generationen. Generation Fucked Up. Generation Y. Nutidens unge er blevet kaldet mange ting. Navnene dækker over unge, der er født i 1982 og frem til år 2000. De ældste i generation Y er nu begyndt at strømme ud på landets arbejdspladser. Her er de blevet mødt med prædikater som egoistiske, forkælede og uengagerede. Men det er slet ikke hele sandheden, ifølge det nyeste nummer af tidsskriftet Ungdomsforskning fra Center for Ungdomsforskning. Her mener forskere, at de prædikater er opstået, fordi der er spændinger mellem generationerne, da de unge har en anden tilgang til arbejde. Faktisk er de unge både veluddannede, hårdarbejdende og gode til at samarbejde.

De er slet ikke så ringe endda
Jens Christian Nielsen, som er forskningsleder ved Center for Ungdomsforskning, forsker i unge og arbejde. Han har en positiv opfattelse af de unge og mener ikke, de er forkælede og dovne.
- Jeg vil gennemgående karakterisere dem som ressourcestærke, veluddannede og med en høj tro på dem selv. De har et højt ambitionsniveau, og de stiller høje krav til sig selv, siger han.

Jens Christian Nielsen kan heller ikke genkende billedet af de unge som egoistiske.
- De unge er gode til at profilere sig selv og vise sig frem for omverdenen, men det bliver man ikke nødvendigvis egoistisk af. De er samtidig gode til at danne netværk og være sociale. Det kan ses i arbejdslivsundersøgelser, hvor de unge altid scorer højere end de ældre på ønsket om et godt psykisk arbejdsmiljø og et godt forhold til kollegaer.

Nye tider for arbejdspladserne
Det er vigtigt for den nye generation af unge, at de gør deres arbejde godt, og de føler sig godt tilpas. Det stiller nye krav til arbejdsgiveren.
- Ledere er nødt til at huske på, at de unge skal have ros og anerkendelse løbende. De skal også tage de unges syn på det sociale og psykiske arbejdsliv alvorligt, siger Jens Christian Nielsen og fortsætter:
- Arbejdsgiverne skal bruge gulerod og ikke pisk, for de unge er hårdtarbejdende og ambitiøse, og kan derfor påtage sig for meget. Arbejdsgiveren skal derfor minde dem om, at de ikke skal presse dem selv for meget.

En international undersøgelse har vist, at jo lavere en stilling de unge har, jo mere uengagerede bliver de. Det vil Jens Christian Nielsen ikke afvise, men han ser det ikke som et decideret problem.
- Hvis de unge er i et job, de ikke skal være i på længere sigt, kan de have svært ved at motivere og engagere sig. Det er langt hen af vejen noget positivt, da det stiller nogle krav til en arbejdsgiver om, at der skal være et godt og udfordrende indhold i arbejdet. Så i konkrete tilfælde, kan de unge godt være uengagerede, men generelt set, vil de meget gerne bruge de ressourcer og den uddannelse de har.

Af Pernille Urth

Oprettet: 21.11.08, kl. 09.22

Redigeret: 25.11.08, kl. 15.57

Fem fællestræk ved generation Y
De er fleksible og omstillingsparate
De har høje ambitioner
De er sociale og gode til at networke
De er veluddannede
De er hårdtarbejdende

Kilde: Jens Christian Nielsen, forsker ved Center for ungdomsforskning, og tidsskrift om generation Y fra Center for Ungdomsforskning.

Se det nyeste tidsskrift fra Center for Ungdomsforskning om generation Y her

Om Center for Ungdomsforskning (CeFu)
Center for ungdomsforskning har eksisteret siden år 2000. Det er placeret ved Institut for Pædagogik på Danmarks Pædagogiske Universitetsskole (DPU).

Læs også - Unge: Vi er ikke dovne


Ophavsret

Udgivet <21.11.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.