Demo for velfærd trak 10.000’er
Tjek indtryk i lyd og billeder fra demoen på Christiansborgs Slotsplads 2. oktober 2007.
- Jeg er til demonstration i dag, fordi det er for galt, at der igen bliver skåret ned på uddannelsesområdet. Det er løgn, når Bertel Haarder siger noget andet – ligesom meget andet regeringer siger, lød det fra en af demonstranterne HK snakkede med.
Præcis hvor mange tusind mennesker, der deltog i velfærdsdemonstrationerne på dagen for Folketingets åbning er ikke klart. Men der var mange mennesker, og det må have været nok til at sende et stærkt signal til landets regering, om en højlydt protest over nedskæringer, dårlige løn- og arbejdsvilkår og et generelt stort ønske om velfærd i stedet for skattelettelser.
Der var mange faggrupper repræsenteret, hvor særligt de mange sygeplejersker var synlige. Men der var også hjemmehjælpere, hjemløse, fagforeningsfolk, studerende og mange ”almindelige” tilhørere. Arrangørerne talte om op til 90.000 – politiet omkring 50.000.
Demonstrationerne var led i en større kampagne for velfærd, som også trak mange mennesker på gaden i Odense, Århus, Aalborg, Viborg, Sønderborg, på Bornholm og i Kolding, hvor forbundsformand John Dahl talte.
Oprettet: 04.10.07, kl. 10.20
Redigeret: 04.10.07, kl. 11.21 af Ole Tradsborg
Ophavsret
Udgivet <04.10.07> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.