Kvinde fik 53.000 kroner for ubegrundet fyring
En kvinde har fået stadfæstet sin dom, der giver hende en godtgørelse på godt 53.000 kroner for en ubegrundet fyring.
HK har ført sagen for det kvindelige medlem, der handlede om en ubegrundet fyring. Østre Landsret har netop stadfæstet byrettens dom, der gav kvinden en godtgørelse på godt 53.000 kroner svarende til halvanden måneds løn.
En omstrukturering i virksomheden var grunden til, at kvinden blev fyret fra hendes arbejde, ifølge arbejdsgiveren. De nedlagde hendes job og havde derfor ikke længere brug for hendes arbejdskraft. HK konstaterede dog, at virksomheden i de følgende måneder annoncerede efter nye medarbejdere, og omstruktureringen førte ikke til et formindsket antal medarbejdere tværtimod. Samtidig mente HK, at kvinden med nødvendig tilpasning kunne have indgået i virksomhedens nye planer. Kvindens opsigelse kunne derfor ikke begrundes med en omstrukturering og var uberettiget. Det samme fandt altså både byret og landsret, som gav kvinden en godtgørelse efter funktionærlovens paragraf 2b.
- Vi er selvfølgelig glade for dommen og godtgørelsen. Dommen viser, at arbejdsgiverne ikke bare kan undskylde sig med omstruktureringer, når de fyrer folk. De skal også kunne dokumentere det, siger Jeanette Hahnemann fra HK’s juridiske kompetencecenter.
Oprettet: 27.10.08, kl. 15.24
Redigeret: 27.10.08, kl. 15.29 af Pernille Urth
Ophavsret
Udgivet <27.10.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.