Alice Haukjær Thorkildsen, administrativ medarbejder
Navn:
Alice Haukjær Thorkildsen
Alder:
41 år
Ansat:
Oktober 1994. Først som vikar i Juridisk Afdeling, herefter vikar i Uddannelsespolitisk Afdeling. Så fastansættelse i Uddannelsespolitisk Afdeling (som ændrede navn til Uddannelses- og Arbejdsmarkedspolitisk Sekretariat og nu hedder Analyseafdelingen) frem til 2005. Nu ansat i HK/Privat i Arbejdsmiljø-teamet.
Stilling:
Administrativ medarbejder
Uddannelse:
Korrespondent i tysk og spansk (fra Handelshøjskole Syd, Varde 1992) - og senere i engelsk (Handelshøjskolen i København, 1998)
Erhvervserfaring:
- Vaskeri
- Gartneri
- Bogopsætter på skolebibliotek og på Sankt Hans Hospital
- Kassemedarbejder i Schou & Epa
- Kortvarige ansættelser i diverse virksomheder via vikarbureau
- HK
Fritid:
- Spinning
- Gymnastik/aerobic
- Svømning
- Bøger
- Familien (2 børn og mand)
Hvad er en god kollega?
En god kollega er en, der er god at samarbejde med; som er opmærksom på, hvornår jeg eller andre kollegaer har brug for en hjælpende hånd. En person som byder ind på opgaverne og er medvirkende til at teamet kan fungere bedst muligt.
Hvad er en god dag for dig?
En god dag er når jeg får noget fra hånden, når det hele fungerer og jeg kommer et godt stykke videre med mine arbejdsopgaver. Desuden er det vigtigt at der i løbet af dagen er tid og mulighed for snak og sjov med kollegerne.
Hvad laver du på en helt almindelig arbejdsdag?
Jeg har ikke så mange helt faste arbejdsopgaver, men i øjeblikket kan opgaverne være:
- Tjekker og besvarer mails
- Telefoniske henvendelser
- Arbejdsmiljøportalen, hvor jeg overfører sider fra den gamle cms til den nye cms
- Redigerer nyhedsbrevet Miljø-Nyt som sendes ud til ca. 4000 sikkerhedsrepræsentanter og andre der arbejder med arbejdsmiljø
- Kviksølv-sagen – hvor jeg følger op på sagen – indscanner bl.a. tandklinikassisternes anmeldelser til Arbejdsskadestyrelsen i Jass
- Arrangerer møder om kviksølv-sagen (i øjeblikket holdes 7 møder herom – et i hver HK-afdeling) Til denne opgave hører udsendelse af breve samt invitationer til ca. 1700 tandklinikassistenter, registrere tilmeldinger til møderne samt stå for kontakten til HK-afdelingen om disse møder
- Til efteråret går jeg og mine kolleger i gang med arbejdet vedr. Arbejdsmiljøkonferecen, som holdes hvert år i januar. Der deltager 120 fortrinsvis sikkerhedsrepræsentanter i konferencen. Arbejdet omfatter alt, fx booking af konferencested, finde tema for konferencen, ideer til oplægsholdere, invitationer, program, forplejning aftales med konferencested og meget mere.
- Udvalgsmøder: ITMK (IT Medie & Kommunikation) har et arbejdsmiljøudvalg som holder 4 møder årligt. Her er jeg administrativ medarbejder og sørger for mødeindkaldelse, dagsorden, bilag, referat mv.
Hvad er det bedste ved dit arbejde?
Det bedste er nok den store grad af selvstændighed i opgaver. Desuden har jeg i høj grad mulighed for selv at tilrettelægge min arbejdsdag. Vi har stor tillid til hinanden i teamet og stoler på at opgaverne bliver løst når vi har lavet en aftale.
Hvad er de største udfordringer?
Prioritering af arbejdsopgaver – hvad skal jeg lave og hvad må sorteres fra/gives til andre, da jeg ikke selv kan nå det?
Kontakt:
Hvis du vil stille spørgsmål til Alice om hendes job, kan du sende en mail til hende ved at klikke her.
Oprettet: 01.07.09, kl. 13.22
Redigeret: 31.08.09, kl. 15.32 af Kirsten Marie Juel Jensen
Tilbage til tema: Job i HK
Snus til andre HK-medarbejderes hverdag:
Claus Aagard Hansen, faglig sekretær
Mette Aarestrup Friis, faglig sagsbehandler
Ophavsret
Udgivet <01.07.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.






