Du er her: hk.dk > Temaer > Fit på jobbet > Træningstips fra HK-medlemmer



Træningstips fra HK-medlemmer

Her samler vi de forskellige tips, vi får ind fra HK-medlemmer, som videregiver gode øvelser eller træningstips, du kan bruge i din egen hverdag for at undgå smerter i nakke, skuldre og led.

Heidi har fem yndlingsøvelser, som ifølge flere forskningsresultater ovenikøbet kan reducere smerter i nakke og skuldre med 50 procent.

Eddy Schwaner fra Hjørring vil gerne dele et godt link med alle, der gerne vil lave motion i hverdagen på jobbet.

Joan Jørgensen giver her et par tip videre til, hvordan du kan træne din ryg og andre vigtige muskler.

Oprettet: 01.03.11, kl. 14.09

Redigeret: 16.03.11, kl. 13.14

Har du gode tip?

- til hvordan man bryder arbejdsdagen op med gode øvelser, eller hvordan man får lagt noget bevægelse og motion ind i jobbet. Så beskriv øvelsen med ord, billeder eller videoklip og send det til os.

Per mail

Eller per SMS/MMS på 61 55 27 95


Ophavsret

Udgivet <01.03.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.