Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
17. juni 2014
I dag kæmper vi ikke blot for gode overenskomster med ordentlig løn og kort arbejdstid. Vi kæmper i lige så høj grad for at ordentlige arbejdspladser, der giver ansatte lyst og kræfter til at være der længere og i flere år, skriver HK's formand Kim Simonsen.
I Litauen taber folk på gaden underkæben, når de hører, vi har ret til løn, når vi er syge.
Og seks ugers ferie? Med løn? ”Are you kidding me?” , siger amerikanerne.
Scenerne er virkelige nok og stammer fra små film som gennem juni er sendt i tv-reklameblokkene, og hvor tilfældige amerikanske og litauiske borgere bliver spurgt, om de kender til de danske forhold på arbejdsmarkedet. Generelt tror de adspurgte, at det er løgn. Og vi har svært ved helt at tage deres måben alvorligt.
For med tiden er vi begyndt at tage vores gode vilkår for givet. For selvfølgelig har vi da løn under ferie. Selvfølgelig er ferien vores – den kan vi tage med, når vi skifter arbejde. Selvfølgelig har vi ret til barselsorlov. Og selvfølgelig får vi løn, når vi er syge. Og pensionsopsparing når vi bliver gamle.
Selvfølgelig.
Men de goder er ikke kommet af sig selv. Vi har skabt dem selv. Lønmodtagere og arbejdsgivere gennem fælles aftaler om reglerne på arbejdsmarkedet – i fælles overenskomst. Fagbevægelsen har på vegne af først arbejdere, så lønmodtagere, så medarbejdere kæmpet for bedre vilkår og ordnede forhold på arbejdsmarkedet. De forhold, vi tager for givet, men som andre lande kigger misundeligt på.
Fagbevægelsen kæmper stadig for gode forhold. Men moderne tider stiller nye krav.
I dag kæmper vi ikke blot for gode overenskomster med ordentlig løn og kort arbejdstid. Vi kæmper i lige så høj grad for at ordentlige arbejdspladser, der giver ansatte lyst og kræfter til at være der længere og i flere år, og vi kæmper for, at du og dine kolleger får ret til uddannelse, så I ubesværet kan følge udviklingen og ikke blive ofre for den.
For i 2014 betyder tryghed f.eks. uddannelse snarere end lang opsigelse. At arbejdspladsen overlever snarere end, at arbejdstiden overholdes.
Men vi kan ikke gøre det uden dig. Hvis du vælger os fra, mister vi styrken og vores krav mister klangbund. Man kan kun indgå overenskomster, hvis man har nogen at indgå overenskomster for. Og politikerne på Christiansborg lytter kun, hvis vi taler på nogens – og gerne manges – vegne.
Vi håber, du vil være med til at skabe de forhold på arbejdsmarkedet, som du synes er vigtige de næste årtier. Derfor spørger vi i tv-reklamerne, om du er OK – altså medlem af en fagforening, der forhandler overenskomst.
Vi har mange grunde til at være stolte af hinanden i Danmark. Én af dem er det arbejdsmarked, vi har opbygget i fællesskab gennem det, vi kalder ”den danske model”.
Den skal vi bevare.
Forbundsformand
HK
Jeg er optaget af det, der berører HK'ernes arbejdsliv. Mit største fokus er på uddannelse, fremtidens arbejdsmarked og arbejdsmarkedspolitik. Jeg brænder for HK’ernes faglighed, og hvordan den udvikler sig i takt med, at digitaliseringen vinder frem.
Følg denne blog via RSS-feedTak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.