HK.dk logo

Nu må vi kæmpe for goderne på anden vis

14. juni 2012  |  HK Stat  | 

I sin tale til kongressen udtrykte HK-formand Kim Simonsen sin forståelse for, at trepartsforhandlingernes mest omtalte emne, øget arbejdstid, ikke gav mening for HK/Stat-medlemmer, samtidig med at han kaldte aflysningen af forhandlingerne »så brandhamrende ærgerlig, at det simpelthen ikke er til at bære.«

Øget arbejdstid, som blev nævnt igen og igen op til trepartsforhandlingerne, har skurret i ørerne på mange HK/Stat medlemmer. At skulle arbejde mere, når kolleger bliver fyret, er ikke logik for mange. Det udtrykte Kim Simonsen sin forståelse for til kongressen torsdag morgen, samtidig med at han beklagede aflysningen af forhandlingerne. Om medlemsreaktionerne på denne sagde han:

»Jeg tror, at mange af vores medlemmer synes, at vi har vundet. Vundet, spørger jeg bare …« og han fortsatte: »Jeg forstår jeg godt, at nogle af medlemmerne opfatter aflysningen af trepart som noget positivt. For det eneste, der rigtig har været talt om fra forhandlingerne er øget arbejdstid.«Derefter listede han op, hvad der til gengæld ikke blev lejlighed til at lave aftaler om: Uddannelse, garantier til unge og bevarelse af en effektiv offentlig sektor.


Merarbejde fører til stress

Ingen trepart giver udfordringer, også til HK/Stat, sagde Kim Simonsen. »Jeg tror ikke på, at vores medlemmer får et uddannelsesløft i julepakken fra arbejdsgiveren. Tværtimod står der stadig besparelser på dagsordenen.«Derefter faldt HK-formandens tale på kampen om at sikre arbejdsmiljøet. For besparelser i form af at fyre medarbejdere og give merarbejde til de tilbageblevne fører til sygemeldinger og stress, sagde han. Noget han håbede, trepartsforhandlinger kunne have været med til at gå i møde. Men nu må det gøres på anden vis.»Vi skal kæmpe med næb og klør for at opnå de goder, der var på dagsordenen, af anden vej. Ellers har kritikerne ret, når de siger, at fagbevægelsen har fejlet.«

Arbejdsmiljø Arbejdstid Trepart Stat

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Lukket for i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Lukket for i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk