HK.dk logo

Er ældre medarbejdere berettiget til godtgørelse?

18. februar 2013  |  HK Kommunal  |  Mogens Jepsen

Østre Landsret afgør snart om ældre funktionærer er berettiget til fratrædelsesgodtgørelse efter de er fyldt 60 år.

Funktionærlovens § 2a lyder måske lidt kedelig, men den har faktisk stor betydning for ældre medarbejderes mulighed for at få fratrædelsesgodtgørelse. 

Og længe har der været usikkerhed på området, for et krav er, at man skal være til rådighed på arbejdsmarkedet – og er man for eksempel det, hvis man er på efterløn. 

Men nu er der måske en afklaring på vej. 


Hvornår er man trådt ud af arbejdsmarkedet?

Det hele startede med Region Syddanmarks opsigelse af en ingeniør. På tidspunktet for fratræden var ingeniøren fyldt 60 år, og derfor ville regionen ikke udbetale fratrædelsesgodtgørelse jf. funktionærlovens § 2a. 

Funktionærlovens § 2a giver funktionærer der opsiges efter 12, 15 eller 18 års anciennitet, ret til en fratrædelsesgodtgørelse på hhv. 1, 2 eller 3 måneders løn. 

Imidlertid har funktionæren ikke ret til fratrædelsesgodtgørelsen, hvis funktionæren på fratrædelsestidspunktet vil oppebære folkepension eller pension fra arbejdsgiveren og funktionæren er indtrådt i den pågældende pensionsordning før det fyldte 50. år. 

Fik sine penge, men..

Regionen fulgte dermed den almindelige praksis, men det ville ingeniøren ikke finde sig i, så han rejste sagen via sin fagforening og EU-domstolen fastslog, at der var tale om ulovlig forskelsbehandling på grund af alder. 

Herefter udbetalte regionen den omdiskuterede fratrædelsesgodtgørelse til ingeniøren. 

I kølvandet på denne sag, er der blevet rejst et hav af tilsvarende sager hvor ældre funktionærer kræver fratrædelsesgodtgørelse selv om de er fyldt 60 år på fratrædelsestidspunktet. 

Snart afgørelse fra Landsret

Sagerne er meget forskellige. Nogen handler om forhold, hvor personen efter fratræden har fået dagpenge og været aktivt jobsøgende, andre at personen er gået på efterløn umiddelbart efter fratræden eller efter et varierende antal måneder og enkelte efter, at funktionæren har været sygemeldt og på sygedagpenge. 

Et stort antal prøvesager er blevet hovedforhandlet i Østre Landsret i uge 6. Der falder dom i sagerne den 4. april 2013. 

Om der opnås fuldkommen klarhed er dog usikkert, da en del af sagerne med stor sandsynlighed bliver anket til Højesteret. Sker det, vil en endelig afklaring nok først ske om et års tid. 

Læs mere om emnet hos Advokatformatet Elmer & Partner

Kommunal EU Jura

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Vi er ved telefonerne mandag til torsdag kl. 8-17. Fredag kl. 8-16.

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6-24.

Mit HK

Mit HK er din personlige side, hvor du kan fx kan se dine medlemsfordele, kurser og overenskomst.

Log på Mit HK

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Vi er ved telefonerne mandag til torsdag kl. 8-17. Fredag kl. 8-16.

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6-24.

Mit HK

Mit HK er din personlige side, hvor du kan fx kan se dine medlemsfordele, kurser og overenskomst.

Log på Mit HK

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.



OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Har du glemt din adgangskode?

Få tilsendt en ny kode på sms eller email.

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk