HK.dk logo

Tillidsrepræsentanterne fra Fællesmødet: NU ER DET NOK!

14. maj 2013  |   |  Helle Hjort Bremholm

Tillidsrepræsentanter fra Dansk Jernbaneforbund, HK Trafik & Jernbane, FO Jernbanedrift og AC DSB har 13. maj afholdt et fælles møde i Valby Medborgerhus om situationen i DSB og udtaler i den forbindelse følgende:

DSB er historisk set en virksomhed med meget store udfordringer, som har krævet et godt samarbejde mellem ledelsen og de faglige repræsentanter. Samarbejdet er forsvundet fuldstændig med den nye ledelsesstil. DSBs ledelse vil ikke samarbejde men diktere.

Vi erkender at det ikke er nogen let ledelsesmæssig opgave at skabe den nødvendige forandring, der på ny sikrer fokus på kerneproduktet – ”gode tog til alle”. Men ledelsen er godt på vej til at ødelægge en ellers god arbejdsplads med diktater, usikkerhed og frygt for jobbet. De ansatte – vores medlemmer, oplever pressede arbejdsdage, stress og underbemanding. Alt sammen serveret med en voldsom mangel på respekt for overenskomster og aftaler.

Ledelsen lever ikke op til medarbejdernes og deres faglige repræsentanters rimelige forventninger om gensidig respekt og tillid. Tværtimod sker alle nye tiltag uden reel dialog med medarbejderne. Vi forventer at virksomheden overholder indgåede aftaler og ansættelsesbetingelser.

I DSB har ledelsen skabt tvivl om hele samarbejdskulturen, og dermed siger de indirekte, at vi som samarbejdspart ikke er en del af løsningen – men en del af problemet. Kun gennem samarbejde og gensidig tillid kan ledelsens beslutninger kvalitetssikres og finde rodfæste i dagligdagen.

Vi kan ikke længere se på, at vores medlemmers tidligere gode arbejdsplads ødelægges, og at vores medlemmer mistrives i deres job.

Husk, det er lettere at udøve ledelse gennem frygt end omtanke og samarbejde. Vi har som tillidsrepræsentanter i DSB fået nok.

På den baggrund skal vi opfordre ledelsen til at besinde sig og udvise respekt over for især den del af virksomhedskulturen hvor samarbejdet med de faglige repræsentanter trækker i samme retning for at sikre DSB en rolle i den fremtidige jernbanedrift i Danmark.

Dirigenterne på mødet


Overenskomst Politik Ledelse Arbejdsmiljø

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Lukket for i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Lukket for i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk