HK.dk logo

”Du møder måske din næste arbejdsgiver på nettet...”

11. april 2014  |  Midt

De sociale medier er med os overalt og hele tiden. Det mærker du også som jobsøgende, hvor du via medier som LinkedIn og Facebook har mulighed for at møde din kommende arbejdsgiver. Med inspirationsdagen om ”Din digitale hverdag...” ønsker HK Midt at klæde medlemmerne på til dette møde.

Inge Jørgensen, HK Midt
Inge Jørgensen
Vejleder HK Midt
- Vi er alle mere eller mindre aktive på de sociale medier 24 timer i døgnet. Det gælder måske især, hvis vi er jobsøgende, hvor du hele tiden er på jobsites, har nogle praktiske hjemmesider, du skal besøge osv. Det er også herinde, på de sociale netværk, at du kan møde din kommende arbejdsgiver. For virksomheder bruger i dag meget et medie som LinkedIn, når de skal rekruttere nye medarbejdere, fortæller Inge Jørgensen, der er vejleder i HK Midt og medarrangør på ”Din digitale hverdag – herre eller slave?”.

Brug medierne optimalt

- På inspirationsdagen vil vores foredragsholdere give input til, hvordan du som jobsøgende bruger medierne optimalt. Hvad er overhovedet ideen i at bruge LinkedIn? Hvad gør du rent praktisk? Hvordan opbygger du et netværk på mediet? Hvordan gør du din personlige og faglige profil skarpere? Det er noget af det, Morten Vium vil fortælle om, siger Inge Jørgensen og fortsætter:

 Anders Colding-Jørgensen
Anders Colding-Jørgensen
Internetpsykolog 
- Anders Colding-Jørgensen vil guide os alle i, hvordan vi undgår at blive stressede af de mange medier, vi har omkring os. Det handler blandt andet om at lære, hvor det er mest nødvendigt at være, også som jobsøgende. For de nye medier og muligheden for at være på hele tiden behøver ikke kun være en stress-faktor. Det åbner også nogle døre for os. Anders hjælper os med at sætte fokus på de positive sider af medierne.

Opdaterede medlemmer

- I HK Midt har vi et ønske om at opdatere vores medlemmer ud fra kendskabet til den del af arbejdsmarkedet, vi kender til og arbejder med. Her siger vores analyse, at sociale medier er et område, der bliver mere og mere vigtigt for ledige, jobsøgende og arbejdsgivere, fortæller Inge Jørgensen om valg af tema og foredragsholdere.

- Vi rådgiver i forvejen vores medlemmer om, hvordan de bruger LinkedIn. Det gør vi via de webinarer, vi afholder om emnet. Dem er der stor interesse for. Derfor var det oplagt at vælge dette tema for vores inspirationsdag.

Tilmelding

Program for inspirationsdagen:

Formiddag
LinkedIn som stærkt redskab i din jobsøgning
Efter velkomst og morgenbrød går dagens første ekspert på scenen. Det er Morten Vium, der viser dig, hvordan du kan optimere din jobsøgning via de sociale medier. Morten, der er en af Danmarks bedste og mest inspirerende foredragsholdere på dette område, har især fokus på LinkedIn, og han giver dig indsigt i, hvordan...:
• LinkedIn bliver brugt til rekruttering
• du kan gøre din profil endnu skarpere
• du finder potentielle arbejdsgivere og kontaktpersoner
• du netværker med relevante personer

Eftermiddag
Hvordan bruger du de nye sociale medier uden at blive slave af dem?
Efter frokost er det Anders Colding-Jørgensen, der lærer fra sig og tager dig med på en guidet tur i den moderne (og måske stressede) netbrugers hjerne. Undervejs får du nogle helt konkrete råd til, hvordan du kan få et afslappet forhold til den teknologi, vi omgiver os med næsten døgnet rundt.

Arbejdsløs Ledig

Kom til debatmøde
om eu-parlaments-valget sidst i maj

Se mere

Kom til debatmøde
om eu-parlaments-valget sidst i maj


Se mere

Få tips, tricks, nyheder og hør om kommende arrangementer:


HK Midts Facebookside

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Lukket for i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Lukket for i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk