Ring til fagforeningen

7011 4545

Torsdag 8.00-17.00
Fredag 8.00-16.00
Lørdag 10.00-12.00 
Søndag 10.00-12.00 
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00

Ring til a-kassen

7010 6789

Torsdag 8.00-17.00
Fredag 8.00-16.00
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00

Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at skrive til os

Skriv til os

Oplever du tekniske problemer med hjemmesiden ring: 4437 1563 - åben: 6.00-24.00

HK.dk logo

Tid til lønforhandlinger i DSB

12. maj 2014  |   |  Andreas Hasle Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information

DSB har i flere år ikke villet afsætte midler til lokale lønforhandlinger og det er uacceptabelt, mener vi i HK Trafik&Jernbane.

Vi har naturligvis set tallene i DSBs regnskab og forstår ganske godt, hvis DSBs ledelse vil være tilbageholdende med lønudviklingen. Men at der er blevet indbudt til forhandlinger, hvor man på forhånd har sagt, at der ikke kan indgås aftaler om noget fordi der er ingen penge at bruge af, er vi klart utilfredse med.

Det lyder absurd, men DSB overholder dermed deres forpligtelse til at forhandle, men det er jo spild af tid og det er at gøre grin med de faglige organisationer og dermed med medarbejderne. Det er ganske enkelt ikke en måde at gøre det på.

Krav om reelle forhandlinger

HK Trafik&Jernbane har naturligvis opponeret mod denne fremgangsmåde og sagt at vi finder det uacceptabelt på vores medlemmers vegne og krævet, at der gennemføres reelle forhandlinger, hvor vi kan indgå aftale om lønforbedringer for vores medlemmer.

Udover at der har været generel stilstand for vores medlemmer, så er der en række områder, hvor der gennem lang tid har været behov for at justere lønningerne til – og det efterslæb der er opstået skal lukkes nu.

Ledelsen har anerkendt, at der kan være steder, hvor lønudviklingen er haltet bagefter, og har givet tilsagn om, at man vil mødes med repræsentanter fra HK Trafik & Jernbane for at drøfte disse særlige områder.

Derfor vil vi nu sikre, at der kommer møder i stand – men vi er naturligvis ikke naive, vi ved det bliver meget svært, men vi vil gøre hvad vi kan for at argumentere os igennem til forbedring for alle de der er mulighed for.  


Løn

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk