HK.dk logo

Forureningen med ultrafine dieselpartikler i DSB

21. januar 2015  |   | 

Den længe ventede rapport om omfanget af de DSB-ansattes påvirkning af ultrafine dieselpartikler foreligger nu. Trafik & Jernbane vil arbejde for, at flere medarbejdere og flere DSB arbejdspladser får mulighed for at få foretaget målinger.

Sent mandag eftermiddag var DSB’s Hovedsamarbejdsudvalg samt Arbejdsmiljøråd samlet i DSB, hvor rapporten med måleresultater blev præsenteret.

Rapporten er blevet til på baggrund af de såkaldte personbårne målinger, der har været foretaget i efteråret 2014. Desværre bekræfter rapporten meget tydeligt tidligere målinger og dermed de bange formodninger både ledelse og medarbejdere længe har haft.

Den klart mest udsatte personalegruppe er togførerne, der kører i de ME-trukne dobbeltdækkervogne samt i MR-togene, men derudover er en lang række andre personalegrupper på værksteder, på perroner mv. også udsat for disse dieselpartikler.

Kort & Godt personale er udsatte

Trafik & Jernbane fik i efteråret 2014 foranlediget, at personalet i Kort & Godt A/S’s minibarer på spor 7/8 og spor 11/12 på København H var blandt de grupper, der fik mulighed for at få disse personbårne målinger gennemført. Vi kan nu af resultatet se, at der er en påvirkning, men at den heldigvis er relativt lille sammenlignet med andre personalegrupper som f.eks. togpersonale.

 - Det er absolut ikke ensbetydende med, at der ikke skal gøres noget ved den påvirkning vores medlemmer i Kort & Godt A/S udsættes for dér – snarere tværtimod. Jeg forestiller mig, at der skal findes muligheder for at gøre noget for alle udsatte personalegrupper, således at påvirkningen bliver mindre. Sundt er det ikke! Det vil vi nu drøfte med DSB og med Kort & Godt, siger næstformand i HK Trafik & Jernbane, Birthe Østergaard Petersen, som er repræsentant i HSU og Arbejdsmiljørådet.

Hvad sker nu

Som en direkte konsekvens af denne rapport er DSB’s Arbejdsmiljøråd hasteindkaldt til et ekstraordinært møde fredag den 23. jan og her vil man drøfte konsekvenser og mulige tiltag.

- Her vil jeg insistere på at få iværksat flere målinger, f.eks. i Bernstorffsgade, hvor nogle af vores medlemmer har kontorer. De har nemlig henvendt sig til os med spørgsmål om, hvorvidt de kunne få foretaget målinger, fordi de også som nærmeste naboer til perronerne på København H også føler sig udsatte, slutter Birthe Østergaard Petersen.


Arbejdsmiljø

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Lukket for i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Lukket for i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk