HK.dk logo

Rigsrevisionens kritik af vagtplanlægningen i Banedanmark

26. januar 2015  |   | 

I en nyligt offentliggjort rapport fra Rigsrevisionen kritiseres bl.a. Banedanmark for at arbejde med en fordyrende vagtplanlægning. Konkret er det Fjernstyringscentralen i København som er blevet udtaget til en særlig revision, og kritikken går på, at virksomheden angiveligt får for lidt arbejde for sine lønkroner.

- Jeg har naturligvis læst Rigsrevisionens beretning om vagtplanlægning og er ikke enig i, at der er et stort potentiale i opstramning af planlægningen. Vi har aftaleret på vilkårene for vagtplanlægningen og vi har, ikke mindst ud fra det sikkerhedsmæssige element, forhandlet og aftalt med Banedanmark hvordan man turplanlægger, siger formand for HK Trafik & Jernbane, Andreas Hasle.

Problemerne skyldes grundlæggende for lidt personale

- Vi har i årevis gjort opmærksom på, at der på visse stationer, er for lidt personale og dermed rigtig meget overarbejde. At sidde på en så sikkerhedsmæssig vigtig post som at skulle afvikle togtrafikken på en dobbeltvagt, er ikke forsvarligt – og vi har advaret vores medlemmer mod at gøre det.

 - På trods af vores gentagne opfordringer, har hverken Trafikstyrelsen eller Banedanmark dog villet fastsætte regler for hvor længe man må arbejde, så overarbejdet har kunnet fortsætte på ’lovlig’ vis, fortsætter Andreas Hasle

Hvad skal der til for at forbedre situationen.

- Vi kan klart sige, at vi ikke vil acceptere forringelser på vores medlemmers vegne, blot fordi der nu lægges op til stramninger fra Rigsrevisionen. Og vi tager kraftigt afstand fra, at man for at løse problemet med overarbejde, vil afkorte trafiklederuddannelsen når der skal rekrutteres mere personale.

- Vi anser det for yderligere at sætte sikkerheden ved jernbanen over styr, hvis man forringer personalets uddannelsesniveau.

- Banedanmark udtaler til Rigsrevisionen, at overarbejdet i et vist omfang har været nødvendigt for at sikre en ordentlig løn, og dermed motivation. Det er vi naturligvis klar til også at kigge på – især nu hvor mulighederne for at forhandle løn for tjenestemændene igen er til stede. Vi vil naturligvis drøfte udviklingen med Banedanmark frem mod en løsning, slutter Andreas Hasle.


Nat-og skiftearbejde Arbejdsmiljø

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Lukket i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Lukket i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk