HK.dk logo

Flot OK-afstemning giver vægt bag ordene

20. april 2015  |  Midt

”Medlemmerne i HK Kommunal Midt leverede et rigtig flot afstemningsresultat i forbindelse med overenskomsten…”, konstaterer sektorformand Pia Tørving, der ser resultatet som et klart signal om opbakning til overenskomsten – og som vidnesbyrd om et velfungerende demokrati.


   - Der var hele 65,3% af vores medlemmer i HK Kommunal Midt, der tog stilling til OK15. Det fortæller om deres store engagement og om, at de gerne vil være med til at gøre en forskel. Det er samtidig en anerkendelse af de resultater, vi havde forhandler os frem til under forhandlingerne, når næsten 98% stemmer ja til forslaget, siger Pia, der ser en klar sammenhæng mellem overenskomstens indhold og de mange tilbagemeldinger, HK Kommunal havde fået fra medlemmerne forud for overenskomst-forhandlingerne:

   - Vi modtog synspunkter og input til OK fra de mange tusinde medlemmer, der valgte at sende eller aflevere kampagne-postkortene til os. Jeg tror, at en del af forklaringen på det flotte afstemningsresultat er, at medlemmerne oplever en sammenhæng mellem disse ønsker og det resultat, der blev sendt til afstemning.

Stor ros til medarbejdere, TR og medlemmer

En stor tak fra HK Kommunal Midt til alle der har stemt! Her er bunken af indsamlede konkurrencesvar spredt ud...

En stor tak fra HK Kommunal Midt til alle der har stemt! Her er bunken af indsamlede konkurrencesvar spredt ud...

   - Jeg er samtidig sikker på, at kampagnen i forbindelse med afstemningen og så HK’ernes oplevelse af, at vi har været ude på rigtigt mange arbejdspladser for at snakke afstemning og overenskomst har gjort en stor forskel, vurderer Pia Tørving.

   - Der er stor ros til vores medarbejdere, tillidsrepræsentanter og ikke mindst til vores medlemmer, der tog godt imod os, kampagnen og overenskomsten. Den store stemmeprocent viser, at vi har engagerede medlemmer, der selvfølgelig interesserer sig for deres overenskomst. Resultatet betyder samtidig meget i forhold til arbejdsgiverne, der helt faktuelt kan se, at vi har stor opbakning til de resultater, vi forhandler os frem til. For os og vores medlemmer er det ikke bare ord. Der er noget vægt bag ordene.

Konkurrence: Præmier på vej

Sektorformand for HK Kommunal Midt, Pia Tørving, trækker vinderne i konkurrencen. Præmierne er på vej til de heldige.

Sektorformand for HK Kommunal Midt, Pia Tørving, trækker vinderne i konkurrencen. Præmierne er på vej til de heldige.

I forbindelse med OK-kampagnen og de mange arbejdspladsbesøg blev medlemmerne af HK Kommunal Midt opfordret til at deltage i en OK15-konkurrence. Her skulle der besvares fem spørgsmål for at komme i betragtning til en af de tyve præmier:

   - Vi har nu trukket lod i konkurrencen, og der er præmier på vej ud til de medlemmer, der har vundet…, smiler Pia Tørving.

Kommunal Overenskomst

har du tjekket
om vi har et spæn-dende arrangement på vej?


kommende arrangementer

1. maj
arrangementer
nær dig

1. maj på Fyn og Fredericia

1. maj
arrangementer
nær dig


1. maj på Fyn og Fredericia


se alle de fordele 
du kan få glæde
af som hk-medlem 


HK Medlemsfordele

Send besked til forfatter


Annuller

Brug for HK?

Ring til os

FAGFORENING

7011 4545
Åben i dag 8.00-17.00

Fredag 8.00-16.00
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 8.00-17.00

A-KASSE

7010 6789
Åben i dag 8.00-17.00

Fredag 8.00-16.00
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 8.00-17.00

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Ring til os

FAGFORENING

7011 4545
Åben i dag 8.00-17.00
Fredag 8.00-16.00
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 8.00-17.00

A-KASSE

7010 6789
Åben i dag 8.00-17.00
Fredag 8.00-16.00
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 8.00-17.00

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk