HK.dk logo

Dansk Erhverv og HK Handel: Fald i optagelsen på erhvervsuddannelser var forventet

15. september 2015  |  HK Handel  | 

Antallet af unge, der er optaget på en merkantil erhvervsuddannelse i 2015 er faldet med 30 procent i forhold til sidste år. Men eleverne er generelt mere motiverede og stærkere end tidligere. Det er en konsekvens af højere krav for at komme ind.

De merkantile uddannelser er fortsat meget populære, og det er positivt, at mange unge mennesker ser en fremtid for sig inden for detailhandlen. De netop offentliggjorte optagelsestal for uddannelserne viser dog en nedgang på cirka 30 procent i forhold til sidste år. Det bekymrer dog ikke fagforeningen HK Handel og arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv. Faldet kommer efter den omfattende erhvervsuddannelsesreform, der har skærpet adgangskravene.

- På detailområdet, der er den største erhvervsuddannelse på det private område, har vores medlemmer en dimittendledighed på 33,9 procent. Det vil sige, at hver tredje nyuddannede ikke kan få et job. Samtidig er der ikke praktikpladser til en stor gruppe af eleverne, der derfor ender i skolepraktik. Vi skal uddanne til det behov, der er på arbejdsmarkedet, og derfor er det positivt, at indtaget bliver tilrettet. Det er ikke et mål i sig selv, at så mange som muligt bliver optaget på en uddannelse på det merkantile område. Men det er et mål, at der er praktikpladser nok til eleverne, og at vores medlemmer kan få et arbejde, når de er færdiguddannede, siger Per Tønnesen, formand for HK Handel.

Erhvervsuddannelsesreformen indførte blandt andet et karakterkrav på 2 på dansk og matematik for at kunne optages på en erhvervsuddannelse. Det har ført til et fald stort set alle erhvervsuddannelser, undtaget SOSU-uddannelsen, med det største fald på det merkantile område, der dækker over kontor og handelsuddannelserne. Hos Dansk Erhverv er man også positive over for udviklingen.

- Det var forventet, at der ville komme en nedgang som følge af de nye adgangskrav. Tendensen, i de meldinger vi får fra skolerne, er, at optagne elever er stærkere og mere motiverede end tidligere, og at de merkantile uddannelser også ser ud til at tiltrække nogle af de elever, som tidligere har fravalgt en erhvervsuddannelse. Vi er glade for, at mange søger ind på uddannelserne, og de nye optagelseskrav er en forudsætning for, at erhvervsuddannelserne også får det kvalitets- og niveauløft, som skal sikre, at erhvervsuddannelserne i fremtiden kan fremstå som et attraktivt tilbud for flere dygtige og ressourcestærke unge, siger Laurits Rønn, direktør i Dansk Erhverv.

Tilgang til grundforløbet sommeren (juli og august) 2014 og 2015 fordelt på skoletyper:

 Skoletyper 2014 i alt
Grundforløbets første del
Grundforløbets anden del
2015 i alt
 Ændring i procent
 Landbrug  793  428  230  658  - 17
 Merkantil  5.155  1.809  1.810  3.619  - 30
 SOSU  3.549  1.623  3.058  4.681  32
 Teknisk  11.939  4.644  6.429  11.073  - 7
 Kombiskoler
(tek + merk)
 10.625  4.039  4.346  8.385  - 21
 I alt
 32.061  12.543  15.873  28.416  - 11

Elev Elevpladser

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Lukket for i dag

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Lukket for i dag

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk