Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
19. november 2015 | HK Stat | Jakob Groth Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
HK Stats kvindelige medlemmer tjener nu mere end deres mandlige kolleger. HK vil holde øje med, at mændene ikke bliver sat af i lønræset. En udvikling, som står i stærk kontrast til det samlede billede i Danmark.
Den gennemsnitlige løn hos både de statsansatte laboranter, kontorfunktionærer og it-medarbejdere i HK er tæt på at være identisk blandt kvinder og mænd. Men kvinderne på de statslige arbejdspladsers tjener nu en anelse mere end deres mandlige kolleger, og det er i høj grad tillidsrepræsentanternes fortjeneste. For ligeløn er et af de øverste punkter på dagsordenen, når de sætter sig ved forhandlingsbordet, fortæller Tina Green, der er faglig chef i HK Stat.
- Vi har haft meget fokus på ligeløn på vores TR-uddannelser, hvor vi blandt andet har lagt meget vægt på, at tillidsrepræsentanterne også efter forhandlinger tjekker efter, at der ikke er en skævvridning i forhold til løn for mænd og kvinder, forklarer hun.
HK-kvinderne i staten tjener blandt laboratorie-, kontorfunktionærer og it-medarbejdere henholdsvis 247, 535 og 597 kroner mere i gennemsnit om måneden end mændene, viser en opgørelse, HK Stat har lavet på baggrund af tal fra Lønoverblik. Det svarer for it-medarbejdere og laboratoriefunktionærer til, at hver gang mændene tjener 100 kroner, tjener kvinderne 101 kroner, mens de kvindelige kontorfunktionærer tjener 102 kroner, når deres mandlige kolleger tjener 100 kroner.
Og det står i stærk kontrast til resten af det danske arbejdsmarked, hvor kvinder generelt tjener markant mindre. Ifølge kampagnen Kvindernes sidste arbejdsdag, som blandt andre HK står bag, tjener kvinder i snit 16,4 procent mindre end mændene i timen. Det betyder, at kvinder kunne holde fri resten af året fra den 10. november, hvis løn og arbejdsmængde mellem kvinder og mænd skulle hænge sammen.
Ifølge beregninger fra det nationale forskningscenter for velfærd, SFI, vil ligeløn i Danmark først være fuldbragt om 111 år, hvis udviklingen fra de seneste år fortsætter. Derfor er det også en ekstra stor sejr, at ligeløn allerede eksisterer blandt medlemmerne i HK Stat. Det mener formand Rita Bundgaard.
- Det, vi ser nu, er jo, at lige løn for lige arbejde kan lade sig gøre. Det viser, at hele kæden fra tillidsrepræsentanternes daglige arbejde til forbundets forhandlinger med Moderniseringsstyrelsen og vores møder med forskellige ministre har båret frugt, og det er jeg selvfølgelig meget glad for, siger formand for HK Stat Rita Bundgaard.
Men ledelserne ude på de statslige arbejdspladser fortjener også ros for at være med til at løfte opgaven og tage den alvorligt. De har også en del af æren for det, siger hun.
HK vil nu holde øje med, at kvinderne ikke klatrer alt for langt fra mændene på lønningsstigen.
- Jeg er sikker på, at vores tillidsrepræsentanter på de statslige arbejdspladser nok skal holde øje med udviklingen og sørge for at stoppe den, hvis kvindernes lønniveau begynder at løbe alt for langt fra mændenes, siger faglig chef Tina Green.
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.