Ring til fagforeningen

7011 4545

Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 8.00-17.00
Torsdag Lukket
Fredag Lukket
Lørdag Lukket
Søndag Lukket

Ring til a-kassen

7010 6789

Tirsdag 8.00-17.00
Onsdag 10.00-17.00 
Torsdag Lukket
Fredag Lukket
Lørdag Lukket
Søndag Lukket

Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at skrive til os

Skriv til os

Oplever du tekniske problemer med hjemmesiden ring: 4437 1563 - åben: 6.00-24.00

Vi opdaterer it-systemerne

Vi opdaterer vores it-systemer i dag 6/4-20 kl. 20.00- 00.00, du kan derfor opleve, at du ikke kan logge ind i dette tidsrum.

Vi beklager ulejligheden.

HK.dk logo

Er kassekredit en formue??

26. april 2016  |  HK Kommunal  |  Mogens Jepsen Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information

En ny principafgørelse fra Ankestyrelsen slår fast, at en kassekredit ikke er en formue, når en borger søger om uddannelseshjælp, kontanthjælp eller integrationsydelse.

En borger kan ikke få uddannelseshjælp, kontanthjælp eller integrationsydelse, hvis han eller hun har formue, der kan dække det økonomiske behov. 

Det står i lov om aktiv socialpolitik (aktivloven) § 14.

Derimod har Ankestyrelsen tidligere slået fast, at penge fra et forbrugslån er en formue, når lånet er udbetalt og sat ind på personens bankkonto. 

Kommunen kan dog ikke pålægge en modtager af hjælp at låne til forsørgelse. I en helt ny principafgørelse fremgår det nu, at kommunen ikke kan bede borgeren bruge en kassekredit til forsørgelse. Det gælder, selv om borgeren kan låne uden yderligere aftale.

En kassekredit skal ikke udnyttes

At kunne trække på en kassekredit er en mulighed for at låne penge uden at skulle lave en ny aftale med banken. Hvis den mulighed bliver betragtet som formue, vil kommunen reelt pålægge borgeren at stifte ny gæld.  

En trækningsret på en kassekredit kan derfor ikke sidestilles med et optaget forbrugslån. 

Trækningsretten kan dermed ikke anses som formue i forhold til retten til uddannelseshjælp, kontanthjælp eller integrationsydelse.

I principafgørelsen er der en sag (Linket virker ikke pr. 17/10-18), hvor en borger søgte om kontanthjælp og samtidig havde en uudnyttet kassekredit med en trækningsret på 10.000 kroner. 
Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg vurderede, at kommunen ikke var berettiget til at medregne kassekreditten ved opgørelsen af ansøgers formue.

 

 


Social og beskæftigelse Ydelse og borgerbetjening

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.



OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Problemer med login?

For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.

Log ind med NemID

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk