Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
24. februar 2017 | HK Handel | Nina Juhl Østergaard Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
HK Handel og Dansk Erhverv opretter et fælles sekretariat, der skal analysere og kortlægge udviklingen i forhold til digitalisering, automatisering og e-handel på handelsområdet. Samarbejdet skal sikre, at butiksansatte har de rette kompetencer til at varetage fremtidens job.
- Vi har på begge sider af bordet en forventning om, at e-handel og stigende digitalisering kommer til at forandre job, virksomheder og hele handelsbranchen i de kommende år. Derfor har vi i fællesskab afsat et beløb til at sikre, at medarbejderne på overenskomsten får mulighed for at kvalificere sig til at kunne imødekomme virksomhedernes krav, siger Per Tønnesen, formand for HK Handel.
HK Handel og Dansk Erhverv finansierer i fællesskab sekretariatets arbejde, der snarest sættes i gang. Sekretariatets arbejde skal skabe en fælles forståelse og fælles forudsætninger for de muligheder og udfordringer, som den øgede digitalisering og automatisering medfører.
- Det er vigtigt for os at klæde vores medlemmer på til fremtiden. De skal stå stærkest muligt, så de kan være med i kampen om de nye job, der opstår, i takt med at andre forsvinder som resultat af den stigende digitalisering, siger Per Tønnesen.LÆS OGSÅ: 186.000 handelsansatte har fået nye overenskomster
LÆS OGSÅ: Ny overenskomst sikrer kompensation for natarbejde
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.