Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
28. marts 2017 | HK Privat | Anders Høj Eggers Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
Kliniksekretærer og andre HK-ansatte hos kiropraktorer har netop fået en ny overenskomst. HK/Privat og Dansk Kiropraktorforening er blevet enige om en treårig aftale, som blandt andet giver en lønstigning til alle HK-ansatte.
I løbet af de tre år, aftalen løber, bliver lønnen reguleret med 420 kroner ekstra per måned på alle løntrin pr. 1. april de to første år og så 450 kroner i det sidste år. Den lønstigning kan ikke modregnes i de personlige løntillæg, understreger Charlotte Meyer, faglig sekretær i HK/Privat.
- Det er en fornuftig og rimelig lønstigning til medlemmerne. Men samtidig er det også et godt afsæt til lønforhandlinger på den enkelte klinik, for lønningerne kan sagtens tåle at stige mere, siger hun.
Samtidig er det aftalt, at sygdom betragtes som en hindring for afspadsering. Det vil sige, at hvis du melder dig syg på en aftalt afspadseringsdag, tæller det ikke som afspadsering.
Derudover stiger fritvalgskontoen med to procent i perioden, så den kommer op på i alt tre procent. Medarbejderne kan blandt andet selv bestemme, om pengene på kontoen kan bruges til udbetaling eller pension.
Desuden kan børnefamilier bruge fritvalgspengene til at købe sig til børneomsorgsdage, mens seniorer får ret til at købe sig til seniorfridage.
Forskudttidstillægget – altså tillægget for tilrettelagt arbejde mellem 18.30 og 07.30 – stiger med 1.6 procent hvert af aftalens tre år.
- Alt i alt er det en udmærket aftale, vi har forhandlet på plads, siger Charlotte Meyer
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.