Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
19. april 2017 | HK Handel | Nina Juhl Østergaard Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
Medlemmer af HK HANDEL har vist historisk stor interesse i at give deres mening til kende om deres nye overenskomster. 40,1 procent af de stemmeberettigede har taget stilling til deres nye løn- og arbejdsforhold i urafstemningen, der sluttede i dag kl. 18.
HK HANDEL er traditionelt den del af LO-familien, der grundet mange unge studiejobbere har den laveste stemmedeltagelse i urafstemninger om nye overenskomster. Denne gang kan HK Handel dog melde om rekordstor interesse i at deltage i urafstemningen.
Stemmeprocenten på 40,1 er det højeste antal stemmer, HK HANDEL nogensinde har registreret på det store urafstemningsområde (med bl.a. DEA og DIO).
Formand Per Tønnesen er begejstret over, at det er lykkedes at hæve stemmeprocenten:
- Det er et resultat, der overgår vores forventninger, og det viser, at der er stor interesse for arbejdsvilkår og lønforhold ude på arbejdspladserne. Samtidig sender en høj stemmeprocent et vigtigt signal til arbejdsgiverne om, at medlemmerne engagerer sig og tager stilling til deres løn- og arbejdsvilkår i de kommende tre år, siger Per Tønnesen.
HK HANDEL indberetter stemmetallene til LO torsdag morgen.
Urafstemningsresultater siden 1993, hvor HK overgik til godkendelse af overenskomstresultater ved urafstemning:
2014: 13,0 %
2012: 21,3 %
2010: 21,2 %
2007: 26,6 %
2004: 27,6 %
2000: 38,5 %
1997: 32,9 % (Fra 1997 og frem har HK HANDEL egne overenskomster og afstemninger)
1995: 21,0 % (Fælles privat overenskomst – HK HANDEL afstemning)
1993: 37,8 % (Hele HK – fælles privat overenskomst)
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.