Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
29. august 2017 | HK Kommunal | Jens Laursen Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
Mænd på kontanthjælp oplever næsten dobbelt så ofte som kvinder at få en økonomisk sanktion. Der hersker en 'opdragelseskultur,' mener forsker.
Mens hver sjette mand har oplevet, at Jobcentret har trukket ham i kontanthjælpen, gælder det kun for hver tiende kvinde. Det skriver Ekstra Bladet på baggrund af Jobindsats’ statistik over sanktioner mod kontanthjælpsmodtagere i 2016.
Forklaringen på, at mænd bliver sanktioneret 70 procent oftere end kvinder kan skyldes, at der blandt beskæftigelsesmedarbejderne ofte er en anderledes tilgang til mændene end kvinderne på kontanthjælp. Det mener Dorthe Caswell, der er lektor og forsker ved Aalborg Universitet.
- En af forklaringerne på, at vi ser en overrepræsentation af sanktioner mod mænd i kontanthjælpssystemet kan være, at man ude i jobcentrene i højere grad har den tilgang, at mænd skal opdrages ved hjælp af sanktioner. Men vores forskning har blandt andet vist, at sanktioner ofte ikke har den tilsigtede effekt, siger lektoren i Ekstra Bladet.
Der er ifølge Dorte Caswell intet forskningsmæssigt belæg for at konkludere, at mænd på kontanthjælp er dårligere til at overholde regler end kvinder, eller at de reagerer bedre på sanktioner. Hun vurderer, at det er nødvendigt at have den enkelte medarbejders skøn med i overvejelserne over, hvorfor mænd i højere grad sanktioneres.
Forskeren anerkender dog samtidigt, at det at have ansvar for børn, som oftere er pålagt kvinderne, kan være et legitimt argument for ikke at sanktionere.
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.