Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
20. september 2017 | HK Kommunal | DL | Lars Friis
Der var massiv støtte til lægesekretærerne foran regionsgården i Hillerød. Foto: Torben Nielsen
Det er bestemt ikke almindeligt at se lægesekretærer i en offentlig demonstration, men tirsdag eftermiddag var op mod 400 af dem samlet foran ved hovedindgangen til regionsgården i Hillerød. Under stor mediebevågenhed protesterede de mod udsigten til masseafskedigelser blandt lægesekretærer, og det skete forud for og samtidig med et møde i regionsrådet, hvilket gav anledning til alvorlige samtaler med flere regionspolitikere.
Miseren er til dels udløst af indførelsen af it-systemet under navnet "Sundhedsplatformen". Det indebærer nemlig, at lægerne skal bruge en stor del af deres arbejdstid på at registrere, rekvirere, dokumentere og planlægge.
- Det er opgaver, der burde varetages af det personale, der er uddannet i at administrere, nemlig lægesekretærerne, siger Winnie Axelsen, formand for HK Kommunal Hovedstaden, der i en tale til de forsamlede udtrykte stor forståelse for deres protest.
Ifølge Winnie Axelsen har Sundhedsplatformen desuden været medvirkende til, at Region Hovedstaden nu står til at miste 430 millioner kroner fra den statslige pulje til meraktivitet, fordi aktiviteten på Hovedstadens hospitaler er faldet med over fem procent efter indførelsen af it-systemet.
Protesten foran regionsgården var organiseret på ganske kort tid og ret spontant efter et møde 6. september blandt tillidsrepræsentanter for alle lægesekretærerne i HK Kommunal Hovedstaden. Det skete ud fra en erkendelse af, at mere afdæmpede meningstilkendegivelser hidtil ikke havde haft nogen effekt over for politikerne.
Andre faggrupper har tidligere udtrykt en tilsvarende kritik, og samtlige 32 ledende lægesekretærer på Rigshospitalet underskrev sidst i august en udtalelse, hvor de udtrykte stor bekymring og betegnede tanken, om at lægesekretærernes ekspertise kan undværes, for "paradoksal".
Kort før protesten i Hillerød fik lægesekretærerne opbakning fra Overlægeforeningen:
- Vi ser desværre, at det har alvorlige konsekvenser, når regionen sætter lægerne til at løse opgaver, som lægesekretærerne varetog før. På flere områder behandler vi færre patienter end før og mister overblikket over behandlingsforløb. Derfor må regionen ændre kurs nu. Vi foreslår, at pressede afdelinger igen får mulighed for at ansætte lægesekretærer, så indførelsen af sundhedsplatformen ikke går ud over patienterne, udtalte Anja Mitchell, formand for Overlægeforeningen.
Demonstrationen i Hillerød blev blandt andet dækket af TV 2 Lorry (se indslag), Dagbladet Politiken, Avisen.dk og Arbejderen.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.