Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
07. december 2017 | HK Kommunal | Chefgruppen | Martin Thimes Bemærk: Denne artikel er mere end et år gammel og kan indeholde forældet information
God ledelse i det offentlige gør en forskel, lyder det fra ledelseskommissionens formand, som bliver bakket op af HK Kommunal i kampen for flere ledere.
At der kan være lang vej til den nærmeste leder kan mange offentligt ansatte nikke genkendende til. Nogle steder kan der være op mod 100 medarbejdere med reference til den samme leder. Og det er problematisk, mener formanden for ledelseskommissionen, Allan Søgaard Larsen.
- Når man kommer op i det niveau, er man ikke tæt på medarbejderne, der har svært ved at få en fornemmelse for, hvad lederen står for. I kommissionen har vi formuleret det sådan, at man kan ikke lede noget, som man ikke er i kontakt med, siger han i et interview med Politiken.
Derfor opfordrer han til, at det ikke blot bliver en spareøvelse at skille sig af med så mange offentlige ledere som muligt.
- God ledelse i det offentlige gør en forskel. Derfor skal vi virkelig passe på, at vi ikke kommer derhen, hvor vi tror, at ledere er kolde hænder, som vi ’bare’ skal skaffe os af med i budgetrunder. Det har der måske været en tendens til, siger han og tilføjer:
- Jeg synes, man skal holde fast i, at der skal være varme hænder ude hos borgerne. Og de varme hænder kan i virkeligheden blive varmere af ledere, der er med til at organisere, sætte rammer og sikre et lavt sygefravær.
I HK Kommunal har Bodil Otto også bemærket udtalelserne fra Allan Søgaard. Og de er velkomne, siger formanden, der også organiserer ledere i kommuner og regioner.
- Med de store grupper, som mange ledere skal lede, kan det også være svært for ledertalenter at få mulighed for at gå den vej. Man har ikke mulighed for at tage det i små skridt, hvilket kan være en god måde gribe det an på, når man er ny i ledelsesfaget, siger Bodil Otto.
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.