Punkt 6a – 6 bestyrelsesmedlemmer for 2 år

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Susanne Bahne Hansen, Novozymes A/S

Laborant

*

2

Shila Kustosz Serup, FORCE Technology A/S

Administration

*

3

Lene Kjærgaard, CSC Danmark

Administration

*

4

Maj-Britt Milsted, Mediebureauet Monsun

Grafiker

*

5

Marianne Larsen, Novo Nordisk A/S

Administration

*

6

Michael Helge Unold, CCL Label

Grafisk tekniker

*

* Bestyrelsens indstilling blev tiltrådt af generalforsamlingen uden valg.

 

Punkt 6b – 3 bestyrelsessuppleanter for 1 år

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Pia Groth Thomsen, Haldor Topsøe A/S

Laborant

*

2

Helle Simonsen, Chr. Hansen A/S

Laborant

*

3

Michael Verdier, Aller Media

It / Administration

*

* Bestyrelsens indstilling blev tiltrådt af generalforsamlingen uden valg.

 

Punkt 6c – 2 suppleanter til HK/Privats sektorbestyrelse for 1 år

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Susanne Bahne Hansen, Novozymes A/S

Laborant

*

2

Maj-Britt Milsted, Mediebureauet Monsun

Grafiker

*

* Bestyrelsens prioriterede indstilling blev tiltrådt af generalforsamlingen uden valg.

 

Punkt 6d – 1 medlem til HK Hovedstadens bestyrelse for 2 år

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Lene Kjærgaard, CSC Danmark

Administration

*

* Bestyrelsens indstilling blev tiltrådt af generalforsamlingen uden valg.

 


 

Punkt 6d – 2 suppleanter til HK Hovedstadens bestyrelse for 1 år

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Susanne Wendelbo Lindeløv, Novozymes A/S

Administration

*

2

Randi Høiagaard-Sørensen, Agilent A/S

Laborant

*

* Bestyrelsens indstilling blev tiltrådt af generalforsamlingen uden valg.

 

Punkt 6e – 10 repræsentantskabsmedlemmer (for 2 år) og 8 suppleanter (for 1 år)

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Kapil Saini, FMC A/S

Laborant

*

2

Tina Nissen, Novo Nordisk

Laborant

*

3

Rikke Skjoldemose, Novo Nordisk

Laborant

*

4

Elisabeth Dahl Christensen, Novo Nordisk

Laborant

*

5

Pia Groth Thomsen, Haldor Topsøe A/S

Laborant

*

6

Lone Køhler von Ryberg, Novo Nordisk A/S

Laborant

*

7

Lars Mortensen, KMD

It

*

8

Tonni Reiche Vangsted, Novo Nordisk A/S

Administration

*

9

Søren Anker Kristensen, Orcla Care A/S

Laborant

*

10

Rei N. McKay Mansa, Agilent Technologies

Laborant

*

 

Følgende er valgt som suppleanter for 1 år:

 

 

11

Kim Jung Olsen, HK/Privat

Grafisk tekniker

*

12

Klaus Jokipii-Nielsen, PPG Coatings Danmark

Laborant

*

Alle opstillede deltager i repræsentantskabet den 4. april 2019 på grund af afbud.

 

Derudover blev følgende 8 valgt til HK Hovedstadens repræsentantskab på generalforsamlingen 13. marts 2018 for en 2-årig periode:

Bjarne Rene Gade Hartmann, Aller Tryk

Jørgen Dahl, Biogen

Henrik Christensen, Politikens Lokalaviser

Mai Ji Pedersen, Glad Fonden

Karin Agnethe Mølgaard, Abb A/S

Lone Finner, Xellia

Rikke Kruuse Andreasen, Lundbeck

 

Punkt 6f – 33 delegerede og 12 suppleanter til HK/Privats kongres den 8.-10. september 2019 i Kolding

 

 

Navn og virksomhed

 

Stemmetal

1

Dorrit W. Bjerregaard, Bornholms Tidende

Grafiker

59

2

Marianne Larsen, Novo Nordisk A/S

Administration

58

3

Randi Høiagaard-Sørensen, Agilent A/S

Laborant

58

4

Susanne Wendelbo Lindeløv, Novozymes A/S

Administration

54

5

Lene Kjærgaard, DXC A/S

Administration

51

6

Pia Groth Thomsen, Haldor Topsøe A/S

Laborant

50

7

Uffe Ring-Petersen, JP/Politikens Hus A/S

Administration

47

8

Thorkil Riisager Andersen, IBM A/S

It

46

9

Michael Helge Unold, CCL Label A/S

Grafisk tekniker

46

10

Rikke Winkler, Freelance

Grafiker

45

11

Camilla Coppel, Freelance

Grafiker

44

12

Rikke Kruse Andreasen, H. Lundbeck A/S

Laborant

43

13

Stanley Dan Mazur, Esonpac Denmark A/S

Grafisk tekniker

42

14

Anne Breum, Novozymes A/S

Laborant

40

15

Thomas Bisballe, KMD A/S

It

39

16

Rikke Skjoldmose, Novo Nordisk A/S

Laborant

37

17

Michael Rene Andersen, Leo Pharma A/S

Laborant

37

18

Mette Pfeiffer, AJ Vaccines A/S

Administration

36

19

Hanne Vinni Sørensen, AJ Vaccines A/S

Laborant

36

20

Else Bergman, KMD A/S

It

36

21

Elisabeth Dahl Christensen, Novo Nordisk A/S

Laborant

36

22

Bjarne Hartmann, Aller Tryk A/S

Grafisk tekniker

35

23

Tonni Reiche Vangsted, Novo Nordisk A/S

Adm

35

24

Renato Nicola Manzionna, Kailow Tryk A/S

Grafisk tekniker

34

25

Pia Maria Louise Jensen, Ørsted Sales & Distr.

Administration

34

26

Dorte Katrine Larsen, ALK ABELLÒ A/S

Administration

31

27

Mikkel Ludvigsen, Berlingske Media A/S

Administration

31

28

Mia Moberg Kristensen, Man Energi Solutions

Laborant

28

29

Julie Møller Nielsen, Berlingske Media A/S

Administration

28

30

Laura-Elana Gavrilei, Eson Pac A/S

Grafisk tekniker

26

31

Vivian Plesner, BASF A/S

 

25

32

Kianoush Kangarlou Hansen, AGC Biologics A/S

Laborant

24

33

Simone Kirsten Velling, Leo Pharma A/S

Laborant

24

 

Følgende 8 er herefter suppleanter til HK/Privats kongres:

 

 

34

Marianne Trans, AJ Vaccines A/S

Laborant

23

35

Anja Lægaard Almind, Novo Nordisk A/S

Laborant

21*

36

Jess Preben Nielsen Bang, KMD A/S

It

21*

37

Anette Damgaard Kragelund, Berlingske Media

Administration

19*

38

Lone Køhler von Ryberg, Novo Nordisk A/S

Laborant

19*

39

Hans Jørgen Ehlers, Radiometer A/S

Administration

19*

40

Sasha Elmelund, AGC Biologics A/S

Laborant

19*

41

Jannik Bo Riis, Novozymes A/S

Administration

15

 

* Ved stemmelighed er der trukket lod om rækkefølgen.