Røde faner på torvet i Nykøbing F den 1. maj 2018

ASNÆS

Plænen kl. 14.00-17.00

Salg af øl, vand, kaffe, kage, pølser og brød.

Talere: Mads Kofoed (Dansk Metal) – Rasmus Horn Langhoff (A) – Bjørn Hansen (DLF)
Musik: Nice Guys
Se plakaten for 1. maj i Asnæs

HOLBÆK

Østre Anlæg v. Munkholmvej og N. E. Hansensvej kl. 13.00-16.30

Salg af pølser, brød, kaffe, kage, fadøl og sodavand.

Talere: Kaare Dybvad Bek (A) – Lene Kümpel (SL) – Christina Krzyrosiak Hansen (Borgmester/A) – Anne Valentina Berthelsen (F) – Eva Flyvholm (Ø)
Musik: 1. maj duoen
Underholdning for børn: Tryllekunstner Anders Lassen – Hoppeborg – Legeplads
Se hele programmet for 1. maj i Holbæk

KALUNDBORG

Gryden på Møllebakken kl. 13.00-17.00

Der er gratis kaffe og kage.
Salg af øl, vand og pølser.

Talere: Rasmus Horn Langhoff (A) – Kim Christian Jensen (SL) – Jonas Ghiyati (F) –
Eva Flyvholm (Ø)
Musik: Løse Rygter & Move-out
Se hele programmet for 1. maj i Kalundborg

KØGE

Lovparken kl. 13.00-ca. 16.00

Salg af pølser og kolde drikke fra start + varme anretninger med tilbehør fra ca. kl. 17.00.
Der er gratis pølser og brød til børnene, og der er selvfølgelig luft i hoppeborgen.

Talere: Lene Kümpel (SL) – Bente Sorgenfrey (FH) – Mathilde L. Vinther (Ø) – Jacob Mark (F) – Marie Stærke (Borgmester/A)
Musik: Jazzmusik mellem talerne v. Madsen & Nielsen Kvintet
Rock for de yngre: Veneer spiller kl. 16.00-17.00
Se hele programmet for 1. maj i Køge

MARIBO

Forbundshuset, Brovejen 35, fra kl. 7.00

Der er gratis morgenbrød fra kl. 7.00.

Talere: Arne Grevsen (LO/FH) – Kasper Roug (A) – Heino Knudsen (A) – Holger Schou Rasmussen (Borgmester/A) – Haris Glamocak (DSU)
Se plakaten for 1. maj på Lolland-Falster

NAKSKOV

3F Lolland, Havnegade 19, kl. 8.00-13.30

Talere: Bente Borreskov (Ø) – Kasper Roug (A) – Annemette Johnsen (F)
Musik: Spillemændene fra Horslunde

Lienlund Parken, Rødbyvej 289, kl. 14.00-17.00

Talere: Holger Schou Rasmussen (Borgmester/A) – Heino Knudsen (A) – Arne Grevsen (LO/FH) – Kasper Roug (A) – Haris Glamocak (DSU)
Musik: Spillemændene fra Horslunde
Se plakaten for 1. maj på Lolland-Falster

NYKøbing f

Guldborgsundcentret 6 kl. 8.00-14.00

Der er kaffe og morgenbrød kl. 8.00.
Gratis sandwich, øl og vand kl. 11.00.

Talere: Henning Overgaard (3F) – Christian Tastrup (Ø) – Lennart Damsbo (A) –
Michael Rosenberg (HK) – Siff Møller Jacobsen (DSU) – Flemming Stenild (F) –
Christian Juhl (Ø) – Annemette Johnsen (F) – Arne Grevsen (Næstformand LO/FH) –
Simon Hansen (A)
Musik: Arne Mølholm spiller under hele arrangementet
Se hele programmet for 1. maj i Nykøbing F

NÆSTVED

Gl. Ridehus, Grønnegade Kulturcenter, Grønnegade 10, kl. 8.00-13.30

Demonstration i Næstveds gader kl. 12.00-13.00.

Der er rød morgenmad og kaffe fra kl. 8.00. Pris: 40 kr. betales ved indgangen.
Salg af vand, fadøl, vine, spiritus, røde pølser m.v. og vegetarmad.

8.00-9.50 DSU og SFU
Velkomst: Nicolai K.Johansen
Talere: Kasper H. Holmstrand (DSU) - Anne V. Berthelsen (SFU) -
Christine Bruun (HK Ungdom)

9.50-13.30 LO Næstved
Velkomst & afslutning: Anders Ellegaard
Talere: Jacob Mark (F) - Magnus Heunicke (S) - Arne Grevsen (FH) - Eva Flyvholm (Ø) -
Mads Hougaard (FOA Ungdom) - Carsten Rasmussen (Borgmester/A))
Musik & ledelse af fællessang: Ulla Britt Simonsen & Martin Valsted (Musik- og Kulturskolen)
Se hele programmet for 1. maj i Næstved

RINGSTED

Torvet kl. 12.00 til 17.00

Velkomst og afslutning: Jan Vium (LO Midtsjælland)
Talere: Peter Westermann (F) - Anne Madsen (A) – Henrik Kjær (Ø) - Frederik Vad Nielsen (DSU) - Astrid Carøe (F) - Bente Sorgenfrey (FH) - Linda Havana Hansen (Ø)
Musik & (Stand)opsang: Johns Guld & Sebastian Dorset
Se programmet for 1. maj i Ringsted

ROSKILDE

Hestetorvet kl. 12.00-15.30

Fanemarch fra Stændertorvet kl. 11.45.

Talere: Velkomst v. Bo Viktor Jensen (LO/FH) – Bente Sorgenfrey (FH) – Eva Flyvholm (Ø) – Mette Gjerskov (A) – Jan Bjergskov (F)
Musik
: Candyfloss + The Ten Sticks
Underholdning
: Den berømte kartoffelmaskine  Beach Slide rutsjebane  Balloner til børn  Popcorn og slushice
Se plakaten for 1. maj på Stændertorvet i Roskilde

SLAGELSE

Anlægget kl. 12.00-17.00

Talere: John Dyrbye Paulsen Borgmester (A) - Martin Rasmussen (HK) - Helle Blak (F) -
Linda Havana Hansen (Ø) - Tom Block Folketingskandidat (A) - Freja Lynæs Larsen (Ø) - Marianne Vind (A) - Astrid Carøe (F)
Konferencier: Estrid Husen (HK Sjælland)
Underholdning & musik: Sebastian Dorset & Medley
Se plakaten for 1. maj i Slagelse

SORØ

Torvet kl. 13.00 til 17.00

Talere: Frederik Vad Nielsen (DSU) - Astrid Carøe (F) - Linda Havana Hansen (Ø) -
Inger Stahl Jensen (F) - Anne Madsen (A) - Bo Mouritzen (Ø) - Bente Sorgenfrey (FH)
Musik & (Stand)opsang: Nordvang & Sannerud og Sebastian Dorset
Farvel og tak: Birgit Lundsbjerg
Se hele programmet for 1. maj i Sorø

Ret til ændringer forbeholdes.

Artiklen er opdateret 11. april 2019