rita ved ok18

HK Stat-formand og nu også CFU-formand Rita Bundgaard (midt i billedet) under overenskomstforhandlingerne i 2018. Foto: Philip Davali.

I dag, 16. marts 2020, har Centralorganisationernes Fællesudvalg (CFU) valgt Rita Bundgaard, formand for HK Stat, som ny formand.

Hun erstatter Flemming Vinther, der forlod posten i januar. Rita Bundgaard blev valgt ved en skriftlig høring blandt centralorganisationerne i CFU, fordi et fysisk møde blev aflyst på grund af corona-krisen.

Rita Bundgaard er også formand for OAO’s statslige medlemsorganisationer, og hun har varetaget formandsposten i HK Stat siden 2012.

Hun har i en årrække deltaget i de centrale overenskomstforhandlinger på statens område, senest i 2018.

- Jeg takker for valget, og ser – sammen med kollegerne i CFU – frem til en travl og spændende periode op mod og under overenskomstforhandlingerne i 2021, siger den ny chefforhandler.

HK Stat-formænd har tidligere haft den centrale post som formand for CFU gennem sammenlagt 14 år i 1990’erne og 0’erne.

Næste ordinære valg til formandsposten i CFU finder sted i 2021.