HK'ere har været glade for at arbejde hjemme, men har savnet kollegaerne

Glade for hjemmearbejde

71 % af de østjyske HK’ere er glade eller meget glade for hjemmearbejde, og kun 20 % har savnet ro under Coronaen.

- Vi skal huske på, at Corona-krisen startede med, at mange havde børn i hjemmeskole, men nu har de medlemmer, der arbejder hjemme fået den ønskede ro, siger arbejdsmiljørådgiver Pia Hartvig, der ikke er overrasket over, at så mange er glade for hjemmearbejde:

- Vi oplever, at rigtigt mange medlemmer fortæller, hvor glade de er for den ekstra tid til fordybelse, den sparede transporttid og de langt mere effektive onlinemøder. Og det er faktisk kommet bag på en hel del af vores medlemmer, at det har været så positivt at arbejde hjemme, slutter arbejdsmiljørådgiver Pia Hartvig.

Kollegaerne har været savnet
90 % af de østjyske HK’ere har svaret, at de er enige eller meget enige i, at de har savnet deres kollegaer under Coronaen.

- Ud fra svarene i undersøgelsen står det klart, at kollegerne betyder enormt meget for vores medlemmer, og det ved vi også fra vores kollegakarma-aktiviteter fortæller Jesper Thorup, fællesformand for HK Østjylland, der fortsætter:

- Jeg syntes at det vil give rigtig god mening, hvis vi på bagkant af Corona-krisen begynder at diskutere, hvordan man kan afbalancere behovet for at være sammen med kollegaer og de synergier, der ligger i det, samtidig med at man høster nogle af de fordele, der kan ligge i at arbejde hjemme.