Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
24. august 2020 | HK grafisk kommunikation | Sydjylland | Jeppe Locht
Mediegrafikerelever og grafisk teknikerelever kan søge om økonomisk støtte hos Den velgørende Fond Typografernes Stiftelse i Vejle, Gutenberghus
Har du været medlem af HK Sydjylland i mindst tre måneder og er i gang med at uddanne dig til mediegrafiker eller til grafisk tekniker, har du mulighed for at søge økonomisk støtte hos Den velgørende Fond Typografernes Stiftelse i Vejle, Gutenberghus.
Der er forskellige muligheder for at kunne søge støtte. Det kan f. eks. være til et praktikophold i udlandet, til studieture, eller til andre relevante ting.
Der er afsat 20.000 kr. pr. år, og den økonomiske støtte kan gives i større eller mindre portioner.
For at komme i betragtning til støtte, skal du sende en motiveret ansøgning med relevante oplysninger til marschall.bj@gmail.com
Baggrunden for, at Den velgørende Fond Typografernes Stiftelse i Vejle, Gutenberghus har mulighed for at kunne støtte blandt andet ovennævnte elever, er netop Gutenberghus. Et hus med seks små lejligheder i Vejle, som typografer i Vejle, efter at have betalt ekstra kontingent i ca. 10 år, fik bygget. Det blev indviet 15. juni 1940. Efter at have ejet Gutenberghus i 75 år blev det solgt pr. 1. juli 2015, hvorefter Fonden blev en realitet.
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.