Poul Henrik Kusk Kristensen
01. oktober 2017 | Nordjylland
KV17 - Poul Henrik Kusk Kristensen opstiller for Socialdemokratiet til kommunalbestyrelsen i Thisted Kommune.
- Poul Henrik Kusk Kristensen
- 54 år
- Faglig konsulent i HK Nordjylland
- Kandidat til kommunalbestyrelsen i Thisted Kommune
- SOCIALDEMOKRATIET, liste A
Jeg bor i Thisted og har tre voksne børn.
I 1985 blev jeg uddannet lagerekspedient, derefter har jeg haft job hos forskellige virksomheder i Thy. De sidste 20 år har jeg arbejdet hos HK.
Det er første gang jeg opstiller til kommunalbestyrelsen og er ydmyg overfor opgaven. Jeg har tidligere været involveret i børnehave- og skolebestyrelsesarbejde. Lokalpolitikken har i mange år haft min store interesse.
Det vil jeg...
- Jeg vil arbejde for at bevare den decentrale struktur for kommunens institutioner. Det er vigtigt for bosætningen i hele kommunen, at borgerne kender kommunens planer desangående.
- Børnefamilier skal have dagpleje, børnehaver og skoler i rimelig afstand af hjemmet. Ældre skal kunne bo i deres vante nærområder.
- Der skal være bedre muligheder for at udvikle erhvervslivet i Thisted Kommune, kommunen skal være en vigtig medspiller i dette. Der skal være bla. være fokus på infrastruktur, image, sagsbehandlingstider.
- Jobcenteret skal have en tæt samarbejde med virksomhederne om nye jobmuligheder og uddannelse af medarbejdere.
- Kommunen skal indføre sociale klausuler og kædeansvar ved udbud og licitationer, så alle konkurrerer på lige vilkår.
- Det er vigtigt, at vi møder borgerne i øjenhøjde, hvad enten der er tale om politikere eller embedsmænd. Borgerne skal inddrages så tidligt som mulig i beslutningsprocesser, men selvfølgelig skal der tages hensyn til f.eks. tavshedspligt.
- Thisted kommune skal understøtte de mange ildsjæle, vi har i kommunen, Ideerne og initiativer blomstrer mange steder, derfor skal der skal løbende være dialog med ildsjæle, og når kommunen overtager projekter, skal ildsjælene være med hele vejen.
- Kommunens medarbejdere skal have større faglig frihed, så vi kan få den bedste service og velfærd til alle i kommunen.
- Bureaukratiet og kontrol skal ned, tilliden skal op.
- Der skal være balance i tingene, derfor kan jeg ikke tilslutte mig skattelettelser. Vores velfærd er det vigtigste.
- Aktuelt
-
Postkort får positiv opfølgning
Gode ideer fra medlemmerne af HK Privat er nu gennemgået, og mange af forslagene bliver lagt i en...
Enorm interesse for informationsmøde om nye statslige arbejdspladser i Nordjylland
Informationsmødet udviklede sig til en mini-jobmesse med HK som vært
Se flere aktuelt - Netværksdebat
-
Vi fandt ikke nogen debatter om emnet under Netværk. Hvis du har noget, du gerne vil diskutere med andre, kan du selv oprette et indlæg under et af netværkene.
Se mere under Netværk - Andre artikler