HK.dk logo

HK Kommunals sekretariat

 |  HK Kommunal

Vi servicerer HK Kommunals bestyrelse og de syv HK-afdelinger. Det er din lokale afdeling, der er dit kontaktpunkt hvis du er medlem af HK. Vi bor i HK-huset på Weidekampsgade 8 i centrum af København.

Sekretariatet arbejder med alt fra udviklingen af dit fag over overenskomstforhandlinger til pressehåndtering og medieproduktion. Vi servicerer også politikerne i HK Kommunal og laver kurser og arrangementer for både tillidsvalgte og dig der er medlem.


Sekretariatsledelse

 

Søren Christensen

Sekretariatschef

Telefon: 3330 4370

soeren.christensen@hk.dk

Bodil Otto

Formand HK Kommunal

Telefon: 3330 4359 / 2946 9670

bodil.otto@hk.dk

Mads Samsing

Næstformand HK Kommunal

Telefon: 3330 4362 / 2136 6747

mads.samsing@hk.dk

Henriette Saaby

Sekretær for sekretariatsledelsen

Telefon: 3330 4413

henriette.saaby@hk.dk

Winnie Nederby

Sekretær for sekretariatsledelsen

Telefon: 3330 4414

winnie.nederby@hk.dk

Fagligt team

 

Annie Due Jensen

Faglig sagsbehandler, løn- og ansættelseforhold generelt

Telefon: 3330 4421 / 3330 4472 (faglig sluse)

annie.due.jensen@hk.dk

Caja Bergstrøm

Faglig sagsbehandler, løn- og ansættelsesforhold generelt

Telefon: 3330 4418 / 3330 4472 (faglig sluse)

caja.bergstroem@hk.dk

 
 

Christian Nyholm

Forhandlingskonsulent, TR, SU, MED, det sociale kapitel, generelle arbejdsvilkår.

Telefon: 3330 4381

christian.nyholm@hk.dk

Henrik Gammelholm

Juridisk konsulent, det juridiske område, tjenestemandsret

Telefon: 3330 4352

henrik.gammelholm@hk.dk

Karen Brøndsholm

Arbejdsmiljøkonsulent

Telefon: 3330 4367

karen.broendsholm@hk.dk

Lina Gisselbæk Lauritsen

Forhandlingskonsulent, chef- og lederområdet og generelle ansættelsesvilkår

Telefon: 3330 4332

lina.lauritsen@hk.dk

Lone Herrmann

Faglig sagsbehandler, løn- og ansættelsesforhold generelt, koordinator for faglig sluse

Telefon: 3330 4357 / 3330 4472 (faglig sluse)

lone.herrmann@hk.dk

Per Stech

Forhandlingskonsulent, pension, lønstatistik og generelle ansættelsesvilkår

Telefon: 3330 4365

per.stech@hk.dk

Peter Thrige

Leder fagligt team

Telefon: 3330 4420

peter.thrige@hk.dk

Steen V. Kristensen

Forhandlingsleder

Telefon: 3330 4402

steen.v.kristensen@hk.dk

Susanne Fagerlund

Forhandlingskonsulent, lokalløn, arbejdstid og generelle ansættelsesvilkår

Telefon: 3330 4411

susanne.fagerlund@hk.dk

 
Vicky Holst Rasmussen

Administrativ medarbejder, løn- og ansættelsesforhold generelt

Telefon: 3330 4408 / 3330 4472 (faglig sluse)

vicky.holst.rasmussen@hk.dk

Personalepolitisk team

 

Anniqa Sarah Schack

Fagkonsulent, organisering

Telefon 3330 4363 / 2614 1222

anniqa.sarah.schack@hk.dk

Bettina Chimera

Administrativ koordinator, sagsbehandler, bestyrelsen og formandsskabet DL

Telefon: 3330 4355

bettina.chimera@hk.dk

Børge Bisgaard

Faglig sekretær DL

Telefon: 3330 4412

borge.bisgaard@hk.dk

Elin Jørgensen

Faglig sekretær, uddannelse og personalepolitik

Telefon: 3330 4393

elin.joergensen@hk.dk

Gitte Strøbæk

Fagkonsulent

Telefon: 3330 4354

Gitte.strobak@hk.dk

Güler Celik

Fagkonsulent

Telefon: 3330 4380

guler.celik@hk.dk



Jonas Thing

Udviklings- og fagkonsulent

Telefon: 3330 4397

jonas.thing@hk.dk

 

Lars Brandstrup Nielsen

Fagpolitisk konsulent

Telefon: 3330 4360

lars.brandstrup.nielsen@hk.dk

 

Maja Friis Ajslev

Ungdomskonsulent

Telefon: 5185 2793

Maja.Friis.Ajslev@hk.dk

 

Mette de Linde Farrington

Uddannelseskonsulent

Telefon 3330 4351

mette.farrington@hk.dk

Mette Marie Langenge

Lederkonsulent, projekter, chef- og lederområdet

Telefon: 3330 4340

mette.marie.langenge@hk.dk

 

Mette Vase

Leder af Personalepolitisk Team

Telefon: 3330 4469

mette.vase@hk.dk

 
Nicoline Lind-Holm Kuhnt 

Uddannelsespolitisk konsulent

Telefon: 2232 1749

nicoline.lind-holm.kuhnt@hk.dk

Karrieretelefonen

  Louise Theil

Leder af karrieretelefonen 

Telefon: 3330 4335 / 2725 8038

louise.theil@hk.dk
 

Camilla Gummer 

Telefon 33304339

camilla.gummer@hk.dk 

 

Heidi Jeppesen

Telefon 33304341

heidi.jeppesen@hk.dk 

 

Marie Falkenberg

Telefon 6126 0439

marie.falkenberg@hk.dk

 

Yildiz Damla Bayar

Telefon 33304338

yildiz.damla.bayar@hk.dk 



Heidi Jeppesen

Telefon 33304337

heidi.jeppesen@hk.dk 

Heidi Jeppesen

Telefon 33304337

heidi.jeppesen@hk.dk 

Formandssekretariatet

 

Ole Gregersen

Projektkoordinator

Telefon: 3330 4353

ole.gregersen@hk.dk

Bent Schouenborg

IT-koordinator

Telefon: 3330 4445

bent.schouenborg@hk.dk

 

Camilla Boesen Sultan

Administrativ medarbejder

Telefon: 3330 4361

camilla.boesen.sultan@hk.dk

Henriette Saaby

Sekretær for sekretariatsledelsen

Telefon: 3330 4413

henriette.saaby@hk.dk

 

Nina Bjørner

Controller

Telefon: 3330 4419

nina.bjorner@hk.dk

Winnie Nederby

Sekretær for sekretariatsledelsen

Telefon: 3330 4414

winnie.nederby@hk.dk

Kommunikationsteamet

 

Ann-Britt Broström

Lay-out

Telefon: 3330 4387

ann-britt.brostrom@hk.dk

Caspar Holm Andersen

Økonom, lønkommission, analyser, kommunebudgetter

Telefon: 3330 4368

caspar.holm.andersen@hk.dk

Fie Jessien Klarlund

Redaktionssekretær, journalist

Telefon: 3330 4385

fie.jessien.klarlund@hk.dk

Jens Laursen

Pressemedarbejder

Telefon: 3330 4333

jens.laursen@hk.dk

 

Lars Friis

Journalist, kommunikation

Telefon 2887 7819

lars.friis@hk.dk

Lene Lundgaard

Kommunikationschef, ansvarshavende redaktør

Telefon: 3330 4375

lene.lundgaard@hk.dk

 

Louise Thye Munksgaard

Journalist (Barsel)

Telefon 3330 4383

louise.thye.munksgaard@hk.dk

Martin Thimes, HK Kommunal

Martin Thimes

Webredaktør, journalist

Telefon: 3330 4350

martin.thimes@hk.dk

May Pedersen

Kommunikation, administration og web

Telefon: 3330 4374

may.pedersen@hk.dk

Mogens Jepsen

Journalist

Telefon: 2887 7812

mogens.jepsen@hk.dk

Redigeret: 14. juni 2016 kl. 12:44

få op til 25.000 kroner
til udvikling af dine kompetencer


Søg her

bliv klogere på den kommunale og regionale sektor


hk.dk/aktuelt

Aktuelt


OK18: Arbejdsgivere vil bremse lønstigninger

Lønningerne i kommuner og regioner har udviklet sig for stærkt og skal ned på et andet leje,...

OK18

Sagsbehandling bliver påvirket af demonstrationer

Når borgere demonstrerer foran rådhus og jobcentre, kan det påvirke sagsbehandlingen, viser en...


Lederne skal gribe effektivt ind over for chikane

De ansatte på de københavnske jobcentre føler sig meget udsat for chikane fra utilfredse borgere....

Mobning og chikane Arbejdsmiljø

 Se flere aktuelt

Netværksdebat


Vi fandt ikke nogen debatter om emnet under Netværk. Hvis du har noget, du gerne vil diskutere med andre, kan du selv oprette et indlæg under et af netværkene.

 Se mere under Netværk

Andre artikler


Giv dine input til næste overenskomst

Materialet er pakket og klar til at blive bragt ud på arbejdspladserne, så alle medlemmer kan...

Kommunal

Alt om fagområdet Skole, bibliotek og kultur

Arbejder du på en folkeskole, på et bibliotek eller med kultur i en kommune er du en del af et...

Skole, bibliotek og kultur

Vind chokolade i kommunalbladets quiz

Har du styr på kommunale og regionale facts og kan du kende forskel på en opmand og en amtmand?...


 Se flere artikler
Aktuelt

OK18: Arbejdsgivere vil bremse lønstigninger

Lønningerne i kommuner og regioner har udviklet sig for stærkt og skal ned på et andet leje,...

OK18

Sagsbehandling bliver påvirket af demonstrationer

Når borgere demonstrerer foran rådhus og jobcentre, kan det påvirke sagsbehandlingen, viser en...


Lederne skal gribe effektivt ind over for chikane

De ansatte på de københavnske jobcentre føler sig meget udsat for chikane fra utilfredse borgere....

Mobning og chikane Arbejdsmiljø

 Se flere aktuelt
Netværksdebat

Vi fandt ikke nogen debatter om emnet under Netværk. Hvis du har noget, du gerne vil diskutere med andre, kan du selv oprette et indlæg under et af netværkene.

 Se mere under Netværk
Andre artikler

Giv dine input til næste overenskomst

Materialet er pakket og klar til at blive bragt ud på arbejdspladserne, så alle medlemmer kan...

Kommunal

Alt om fagområdet Skole, bibliotek og kultur

Arbejder du på en folkeskole, på et bibliotek eller med kultur i en kommune er du en del af et...

Skole, bibliotek og kultur

Vind chokolade i kommunalbladets quiz

Har du styr på kommunale og regionale facts og kan du kende forskel på en opmand og en amtmand?...


 Se flere artikler

Send besked til forfatter


Annuller

Anmeld indlæg / kommentar

Skriv årsagen til din anmeldelse nedenfor

Annuller

Din anmeldelse er blevet indsendt

Tak for din hjælp.

Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar til indlægget

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

... eller skriv til os her

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

... eller skriv til os her

Er du sikker du vil fjerne indlæg/kommentar?

Du kan ikke genaktivere indlæg/kommentar efterledes.

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.



OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Har du glemt din adgangskode?

Få tilsendt en ny kode på sms eller email.

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk