Studiekreds om den Irske frihedskamp
10. maj 2016 | HK Organisationer | Susanne Thomsen
Kom med til studiekreds 27. september om 100-året for påskeopstanden og startskuddet på en langvarig frihedskamp for det irske folk
I 1916 ledte den internationale socialist James Connolly en dødsdømt opstand - påskeopstanden i Irlands hovedstad, Dublin - mod den britiske besættelse af Irland gennem flere hundrede år. Connolly og hans tilhængere kæmpede for at forene den irske arbejderklasse på tværs af katolikker og protestanter og for en international socialistisk verdensrevolution. Idéer, der kunne sikre øen ægte selvstændighed fra det engelske jerngreb.
Her i 100-året for påskeopstanden ser vi under studiekredsaftenen - 27. september, kl. 19-21, Cabinn Metro, Arne Jacobsens Allé 2, 2300 København S - tilbage på optakten til påskeopstanden og den efterfølgende udviklingen frem til i dag; IRA på den ene side og den britiske dominans på den anden, katolikker og protestanter, den irske arbejderbevægelse og meget mere. Studiekredsen bliver spændende, lærerig … og rød.
Tilmeld dig senest 15. juni på kursusnummer 07101602 via MitHK
- Aktuelt
-
HK Sydjylland vil nu gå anderledes til værks for at sikre det gode arbejdsmiljø. Fremover skal...
Strejke på 5. uge: Bupl vil kun betale halv løn for mere arbejde
De ansatte hos BUPL Sydjylland strejker på femte uge.
Vismænds råd: Fyr bollebagende seniorer
Det Økonomiske Råd anbefaler at nedlægge eller forringe ordningen, der sikrer job til seniorer....
Se flere aktuelt - Netværksdebat
-
Vi fandt ikke nogen debatter om emnet under Netværk. Hvis du har noget, du gerne vil diskutere med andre, kan du selv oprette et indlæg under et af netværkene.
Se mere under Netværk - Andre artikler