HK.dk logo

ET GIVENDE PRAKTIKOPHOLD PÅ ALLE MÅDER

Louise tog sit praktikophold i Spanien og fik indblik i markedsføring af en virksomhed på udenlandske markeder. Samtidig udviklede hun sig personligt og blev mere selvstændig, proaktiv og rejselysten.

Louise tog sit praktikophold i Spanien og fik indblik i markedsføring af en virksomhed på udenlandske markeder. Samtidig udviklede hun sig personligt og blev mere selvstændig, proaktiv og rejselysten.

LOUISE LAIER

Uddannelse: Professionsbachelor i International handel og markedsføring på Erhvervsakademi MidtVest

Var tre måneder i praktik hos Designa Malaga i Spanien

HVORFOR VALGTE DU ET SEMESTER I UDLANDET?

Det er der flere grunde til. Jeg rejste ud i juli 2022, så efter to år med Covid-19 og minimalt med oplevelser skulle der bare ske noget. Oven i det elsker jeg at rejse og var et sted i mit liv, hvor jeg virkelig var klar til at tage en personlig udfordring op og udvikle mig, inden jeg lige om lidt skulle ud og have et fuldtidsarbejde. Derfor var det helt oplagt for mig at kombinere min studiepraktik med et udlandsophold. Bonus var desuden et styrket CV, som jeg med sikkerhed bliver glad for som færdiguddannet lige om lidt.

HVORFOR VALGTE DU SPANIEN?

Da jeg skulle søge praktik tilbage i efteråret 2021, var jeg stadig begrænset af Covid-19 restriktioner og det, at ingen vidste, hvordan verden ville se ud i sommeren 2022. Jeg ville ikke risikere, at jeg ikke kunne rejse ud, så derfor faldt valget på Sydeuropa, som på det tidspunkt var nemmere at rejse til i forhold til Covid-19. Mange andre lande i blandt andet Asien og Afrika var nemlig lukkede for turister, da jeg sad og skulle søge.

HAR DU HAFT UDFORDRINGER?

Den største udfordring, jeg oplevede, var at skulle finde bolig, mens jeg stadig befandt mig i Danmark. Mit praktikophold lå fra august til oktober, hvilket er højsæson for turisme på Spaniens sydkyst. Derfor var det først og fremmest svært at finde en udlejer, der ikke udlejede på ugebasis den periode, og som kunne tilbyde mig en bolig til studievenlige priser. En helt anden ting var, at jeg heller ikke havde set lejligheden fysisk, før jeg ankom i praktik. Men da jeg først var faldet på plads i Spanien, oplevede jeg ikke de store udfordringer. Hvis der opstod noget, havde jeg heldigvis mine kollegaer, der var meget hjælpsomme. De vidste nemlig godt, hvor stor en omvæltning det kan være at finde sig til rette i et nyt land.

HVAD HAR DET GIVET DIG FAGLIGT OG PERSONLIGT?

Jeg har udviklet mig rigtig meget personligt. Det har jeg også fået flere kommentarer omkring – både fra min praktikvejleder på mit studie samt fra mine nærmeste hjemme i Danmark. Jeg er blevet mere selvstændig, proaktiv og endnu mere livsglad og rejselysten.

Fagligt har min praktik også været virkelig lærerig. Jeg har især lært meget nyt omkring det at markedsføre en virksomhed i et andet land end Danmark. Og så har jeg udviklet både mine spanske og engelske sprogfærdigheder.

HVILKET RÅD VIL DU GIVE EN ANDEN, DER OVERVEJER ET UDLANDSOPHOLD?

Gå i gang med at søge praktik i udlandet tidligt – gerne allerede et år før, hvis du kan. Det gjorde i hvert fald, at jeg havde god tid til at søge legater (flere har ansøgningsfrist allerede i foråret) og få styr på bolig, transport og forsikringer.

Og så havde jeg hjemmefra bestemt mig for at lægge forventningerne til side og være så åben som muligt over for nye oplevelser og udfordringer. Det kan være svært falde til på et nyt job, som tilmed er i et nyt land med en anden kultur, men du kommer hurtigt ind i rutinerne og hverdagen. Opholdet vil være ovre, før du ved det, så husk at takke ja til alle de oplevelser du kan og være åben for at møde nye mennesker - så vil du huske det som et livsændrende minde derefter.

Torv

Lufthavn

Arbejdsstation

Log ind som medlem