Du er her: hk.dk > Nordjylland > Nyheder > Nyhedsarkiv > November 2011 > 200.000 kroner til fyret kommune-chef



200.000 kroner til fyret kommune-chef

Jammerbugt Kommune må betale for uberettiget at skaffe sig af med sundhedschef

Det koster nu Jammerbugt Kommune 200.000 kroner, at den i marts 2009 fyrede sin sundhedschef.

Afskedigelsesnævnet har netop givet HK/Kommunal Nordjylland medhold i, at fyringen var usaglig og har derfor tilkendt den tidligere chef erstatning svarende til fire måneders løn, skriver HK Bladet Nordjylland.

Sundhedschefen - der var socialchef i den tidligere Pandrup Kommune og organiseret i HK/Kommunal Nordjylland - blev ved kommunalreformen i 2007 overført til den nye sammenlagte Jammerbugt Kommune.
Her overtog han stillingen som sundhedschef, mens en kommunaldirektør fra én af de tidligere selvstændige kommuner fik jobbet som socialdirektør.

Sundhedschefen refererer direkte til socialdirektøren, men samarbejdet mellem socialdirektør og sundhedschef blev, efter socialdirektørens opfattelse, imidlertid tiltagende dårligt, og i oktober 2007 retter socialdirektøren en række konkrete anklager om misligholdelse af jobbet mod sin sundhedschef.

Selvom sundhedschefen punkt for punkt tilbageviser eller forklarer kritikpunkterne, indleder kommunen i begyndelsen af 2009 en afskedigelse af ham.

HK/Kommunal mener, at afskedigelsen er usaglig og at de kritikpunkter, socialdirektøren har rejst mod sundhedschefen, ikke står i forhold til en afskedigelse.

Fagforeningen indbringer derfor sagen for afskedigelsesnævnet, der med næstformand i Arbejdsretten Niels Waage som opmand, altså giver HK/Kommunal Nordjylland medhold.

Sjælden afgørelse
Mens konflikter på det private arbejdsmarked ofte må løses fagretsligt, er det en sjældent anvendt fremgangsmåde på det offentlige område, fortæller faglig sagsbehandler i HK/Kommunal Nordjylland Judith Pedersen.

-Der bliver i de fleste tilfælde indgået forlig, inden sagerne når så langt, siger hun.

HK forsøgte da også at lave frivilligt forlig i den konkrete sag.

-Vores tilbud om forlig blev afvist, og derfor blev afgørelsen i sidste ende dyrere for kommunen, siger Judith Pedersen.

Oprettet: 22.11.11, kl. 15.06

Redigeret: 22.11.11, kl. 15.08 af Steen Timmermann


Ophavsret

Udgivet <22.11.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.