SAMDATA\HK fik tæsk med en våd QR-kode
Man kan meget nemt ende med en meget lav succes-rate på sine QR-koder, hvis man ikke kan sit håndværk. SAMDATA Magasinet testede – og fik tæsk. Læs hvad vi gjorde forkert.
Af: Ernst Poulsen
I det nummer der netop er udkommet af SAMDATA Magasinet skrev vi om QR-koder, og de muligheder de giver. Vi interviewede Rikke Høyer Schrøder, der netop rådgiver firmaer om mulighederne i de nye koder. Vi sluttede artiklen af med frem gode råd, og en påmindelse om, at der er nogle barrierer: Det er f.eks. ikke alle, der har en smartphone og det er ikke alle der gider scanne, etc.
Og derefter valgte redaktionen at tage en kop af den omtalte medicin, for at blive klogere på emnet. Man kan læse nok så meget, men nogle gange må man føle for at forstå. Og så var ideen at vi kunne opsummere vore erfaringer i denne artikel til fælles bedste. Så vi kastede os ud i det.
Forudsætningerne var egentlig ret gode:
SAMDATA Magasinet udkommer i 15.000 eksemplarer, og målgruppen ejer sandsynligvis flere smartphones end gennemsnitsdanskeren og burde være blevet vaccineret mod teknologi-angst.
Vi satte QR-koder på fire steder bladet:
- Se Toke fra TC Electronic overføre Toneprint APP’en til sin guitar
- Se video-interview med Caroline Druckert, Soundcloud
- Se video-interview med Oliver Stark, Betahaus, Berlin
- Fortæl om din favorit-APP
- link til Samdata\HKs facebookside
Og så fik vi ellers vores egen medicin tilbage i hovedet. De fire artikler blev scannet – hold nu fast – sølle 77 gange. Groft omregnet betyder det, at vi skulle levere blade ud til 200 medlemmer for at få én af dem til at scanne én af de fire koder.
Højest lå Toke med 35 scanninger, derefter interviewet med Caroline (16), Oliver-interview (15) og APP-linket (11). Vi har analyseret os frem til tre hovedårsager:
For det første var emnerne alle smalle. Man skulle interessere sig for APPs og guitarer eller være studerende og interesseret i at tage på studietur til Berlin. Det er som udgangspunkt meget små målgrupper.
For det andet var det ikke afgørende for læserne at scanne. De fik ikke noget helt ekstra-ordinært ud af tage mobiltelefonen frem, og det er nødvendigt, hvis man vil have læserne til at gøre en ekstra indsats.
Den tredje årsag fik vi forklaret af Rikke Høyer Schrøder. Hun udpegede fire elementer, som kan samles under overskriften: Dårligt håndværk.
Her er fire ting vi kunne have gjort bedre:
\ Vi guidede ikke til, hvordan QR-koderne scannes, og hvordan brugeren får fat i en scanner-applikation.
\ QR-koderne træder ikke tilstrækkeligt ud på siden rent grafisk.
\ Teksterne omkring Betacamp kunne have været mere appellerende og det burde især være fortalt klarere hvad man fik, hvis man scannede.
\ Når QR-koden scannes blev man mødt med en besked om at ”Smartyt.ag vil bruge din aktuelle placering.” Det har sikkert fået nogen til at stoppe.
Rikke Høyer Schrøder understreger også det redaktionelle element: ”QR koden skal kunne give mere værdi for den enkelte bruger og bestemt også for afsenderen. Der er ingen tvivl om brugerne vil, hvis det er relevant nok.”
”Et godt eksempel herpå er Se & Hør, der i en enkelt udgivelse, i en enkelt artikel fik 60.000 danskere (primært kvinder) til at scanne en QR kode, der ledte direkte til en video, med en ikke helt så appelsinfri Kronprins på natklubben Simons i København".
"Ikke for at negligere SAMDATA´s læsere, men hvis læserne hos Se & Hør kan finde ud af det, burde læserne af SAMDATA bestemt også - det skal "bare" være relevant” understreger Rikke Høyer Schrøder. Til trods for den syngende lussing, kan vi berolige læserne med, at vi ikke kommer til at bringe den type video-materiale. Med mindre de kongelige begynder at dyrke IT-området…
Vi vil i de næste par udgaver af bladet teste QR-koder i forskellige sammenhænge og se om vi kan slå rekorden på 35 scanninger. Det burde være muligt.
Til sidst kan du vælge mellem dette link – eller du kan teste denne nedenstående QR-kode, som begge sender dig over til SAMDATA\HK's LinkedIn-side, hvor du meget gerne må hjælpe os til at blive klogere.
Vi har som nævnt brug for det, og måske kan andre også bruge din viden. Har du brugt QR-koder med succes/fiasko? Er der bøger, artikler eller viden du kan anbefale.
Gør os klogere.
Oprettet: 08.02.12, kl. 12.30
Redigeret: 10.02.12, kl. 09.40 af Ernst Poulsen
Ophavsret
Udgivet <08.02.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.



Kommentér artiklen
Svar til Thomas og Lotte
[12.02.12] Af Ernst Poulsen, Redaktionssekretær på Samdata Magasinet
Læs hele kommentaren
Er dette en side for synshandikappede
[10.02.12] Af Lotte Nielsen
Ahrem...
[10.02.12] Af Thomas, MMD
Læs hele kommentaren
Hvorfor skal jeg (læs hele overskriften)
[10.02.12] Af Morten Skjerk
Læs hele kommentaren
Smartyt.ag og hastighed
[10.02.12] Af Claus Dittrich, Webmaster
Læs hele kommentaren
Tak - og svar til flere
[09.02.12] Af Ernst Poulsen, Journalist/Redaktionssekretær på Samdata Magasinet
Læs hele kommentaren
Erfaringer fra Tænk
[09.02.12] Af Camilla Wiingaard, Webmarketingkonsulent
Læs hele kommentaren
Smartyt.ag
[09.02.12] Af Jakob Dynepusher Dalgaard, Dynepusher
Læs hele kommentaren
Befriende
[09.02.12] Af Morten Vadskær, Selvstændig
Læs hele kommentaren
QR koder, en god ide, MEN ...
[09.02.12] Af Knud Frederiksen.
Læs hele kommentaren
Stadig ingen guide
[09.02.12] Af Pia
Læs hele kommentaren
Linkedin...
[08.02.12] Af Lars Skou Nielsen
Læs hele kommentaren
Læs retningslinier for debat