DataDays - Automatiser dit dataflow
29. september 2026 | 11.00 - 12.00
29. september 2026På dette webinar ser vi på, hvordan automatisering kan bruges i arbejdet med data, og hvad der sker, når færre trin skal klares manuelt.
| Dato: | 29. september |
|---|---|
| Tidspunkt: | 11.00 - 12.00 |
| Status | Ledige pladser |
| Kursusnummer: | 6065-26-40-02 |
| Adresse: | Online via Zoom |
Data er sjældent helt eksakt eller optimalt stillet op. Ofte skal noget hentes, noget skal flyttes, andet skal sorteres fra eller opdateres undervejs. Det kan hurtigt blive en fast del af arbejdsdagen, at man ender i manuelle processer, der gentages jævnligt.
På dette webinar sætter André Steffensen fokus på automatisering af dataflow og på, hvordan man kan tænke mere sammenhængende om de processer, der får data fra at være data, og til at give information og skabe værdi.
Vi kommer blandt andet omkring:
- Hvordan et automatiseret dataflow kan designes
- Hvordan automatisering og brug af AI kan komme i spil
- Hvilke manuelle trin der kan være værd at se nærmere på
- Hvorfor data potentielt skal bevæge sig igennem en struktureret proces, for at kunne anvendes
- Hvilke faldgruber risici, der er nødvendige at vide noget om ved automatisering og anvendelse af AI
Webinaret er for alle medlemmer, der er nysgerrige på, hvordan automatisering og AI kan spille sammen med data i arbejdshverdagen.
Arrangør
HK Center for medlemsaktiviteter
Svend Aukens Plads 11
2300 København S
- Telefon:
- 28433070
- Mail:
- me@hk.dk
- Web:
- https://www.hk.dk/kurser