MitID virker ikke. Hvad gør jeg?
Hvis du prøver at logge ind med en Apple-enhed, kan du først prøve at rydde din historik. Sådan gør du: Gå ind i Indstillinger > Vælg Safari > Ryd historik – webstedsdata
Hvis det ikke hjælper, kan du kontakte supporten hos MitID, da HK desværre ikke kan hjælpe dig i den situation.
Få support hos MitID
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke
(er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med MitID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med MitID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Første gang jeg logger på Mit HK
Du har ikke en HK-adgangskode endnu, og skal derfor først logge ind med MitID. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du skrive til vores it-support via formularen her: Skriv til HK
Der er ikke et krav om, at tillidsrepræsentant og arbejdsmiljørepræsentant skal samarbejde, men et samarbejde kan være en stor fordel. Samarbejdet giver jer blandt andet mulighed for at sparre med hinanden, og I får større chance for at få indflydelse, hvis I er enige og står sammen.
Der er også en række af jeres arbejdsopgaver, der overlapper, og som det giver god mening at samarbejde om. I kan blandt andet samarbejde om:
Få gode råd til, hvordan I kan samarbejde, og hvad I kan samarbejde om i vores folder: ”Samarbejdet mellem arbejdsmiljørepræsentanten & tillidsrepræsentanten”.
TRIO-samarbejdet er primært etableret på offentlige arbejdspladser. TRIO er samarbejdet mellem leder, tillids- og arbejdsmiljørepræsentant. Gruppen kan mødes systematisk, men mødes ofte uformelt for at drøfte spørgsmål, der har betydning for hverdagens opgaveløsning og trivsel.
Samarbejdet er hverken reguleret af lovgivning eller overenskomst. TRIO er heller ikke et formelt forum, der erstatter fx AMO, SU- og MED-udvalg. Hvor disse fora ofte drøfter sager på et overordnet, strategisk niveau, kan TRIO-samarbejdet fungere i forlængelse af disse og bære strategien ud i hverdagen. Samtidig kan TRIO-samarbejdet sørge for, at vigtig viden fra hverdagen bringes tilbage til de formelle fora.
Læs mere om TRIO, og få inspiration til, hvordan I kommer godt i gang på BFA Velfærd og Offentlig administrations hjemmeside (branchefællesskab for arbejdsmiljø, som HK er en del af).
Kilder:
Bekendtgørelse om systematisk arbejdsmiljøarbejde
Arbejdstilsynet - Arbejdsmiljøorganisationens rolle
Branchefællesskaber for arbejdsmiljø (BFA), som består af repræsentanter fra arbejdsmarkedets parter – blandt andre HK: