HK.dk logo

Presse

HK Danmark er forbund for HK’s sektorer og lokale afdelinger. Forbundet svarer på overordnede faglige og politiske spørgsmål, mens de fire sektorer udtaler sig om fag og overenskomst inden for deres område. Afdelingerne kontaktes i lokale, faglige spørgsmål.

HK Danmark

Overordnede, faglige og politiske spørgsmål.

HK's sektorer og a-kasse

Sektorspecifikke spørgsmål vedrørende fag og overenskomst

HK's afdelinger

Lokale faglige spørgsmål

  • Pressetelefon: 3330 4895
    Birgitte Hougaard

    Pressechef
    Birgitte Hougaard
    birgitte.hougaard@hk.dk

  • HK Privat
    HK Kommunal
    HK Handel
    HK Stat
    Ungdom
    A-kasse

    Sektorspecifikke spørgsmål vedrørende fag og overenskomst

    • Anette Claudi

      Kommunikationschef
      Anette Claudi
      anette.claudi@hk.dk
      Telefon: 33 30 47 24
      Mobil: 30 10 32 91

    • Jens Laursen, pressemedarbejder i HK Kommunal

      Pressemedarbejder
      Jens Laursen
      jens.laursen@hk.dk
      Telefon: 3330 4333
      Mobil: 6122 2548

    • nina22

      Kommunikationsmedarbejder
      Nina Juhl Østergaard
      Nina.Juhl.Oestergaard@hk.dk
      Telefon: 3330 4753
      Mobil: 5162 8770

    • Tom Gotfred

      Kommunikationschef
      Tom Gotfred
      gotfred@hkstatbladet.dk
      Telefon: 3330 4250
      Mobil: 4043 2235

    • Ungdomskonsulent
      Jon Hjemsted Sonne Henningsen
      jon.henningsen@hk.dk
      Telefon: 2362 6066




    Anders

    Presseansvarlig
    Anders Høj Eggers
    anders.hoej.eggers@hk.dk
    Mobil: +45 2151 6459

  • Hovedstaden
    Østjylland
    Sydjylland
    MidtVest
    Midt
    Nordjylland
    Sjælland
    Trafik og Jernbane

    Lokale faglige spørgsmål

    • Politisk chefkonsulent
      Lene Norden
      lene.norden@hk.dk
      Mobil: 2858 2065

    • Lóa Skau Björnsson


      Lóa Skau Björnsson
      loa.skau.bjoernsson@hk.dk
      Telefon: 33 64 33 85
      Mobil: 21 14 68 88

    • Kommunikationkonsulent
      Susanne Thorsen
      susanne.thorsen@hk.dk; syd_udvikling@hk.dk
      Telefon: 3364 3651
      Mobil: 3052 8446

    • Lisbeth Aaberg Kusk

      Kommunikationskonsulent
      Lisbeth Aaberg Kusk
      lisbeth.aaberg.kusk@hk.dk
      Telefon: 3364 3541
      Mobil: 2026 5529

    • Martin Rasmussen

      Afdelingsformand
      Martin Rasmussen
      martin.rasmussen@hk.dk
      Telefon: 3364 3171
      Mobil: 2967 0567

    • Vakant
      Vakant

    • HK Sjællands afdelingsformand Carsten Bloch Nielsen

      Afdelingsformand
      Carsten Bloch Nielsen
      carsten.bloch.nielsen@hk.dk
      Telefon: 3364 1605
      Mobil: 6122 0741




Find medlemstal, daglig ledelse og mere


Fakta om HK

Pressemateriale


Logo og fotomateriale

Logo og fotos kan frit benyttes til tryk og på web. Klik på billedet for at få det vist i stort format.

Pressemateriale



Analyser og undersøgelser

Her finder du tal, analyser og undersøgelser udarbejdet af HK.

Analyse



Brug for HK?

Ring til os

HK's fagforening: 7011 4545

Åbningstid: Åben i dag 08-16

HK's a-kasse: 7010 6789

Åbningstid: Åben i dag 08-16

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

... eller skriv til os her

Brug for HK?

Skriv til os

Brug formularen her, så får du hurtigt svar.

SKRIV TIL OS

Følg os på Facebook

Få tips til dit arbejdsmiljø, viden om arbejdsmarkedet, karriereudvikling samt kontante medlemsfordele

Følg os

Ring til os

Fagforeningen: Mandag til torsdag kl. 8.00-17.00. Fredag kl. 8.00-16.00. A-kassen: Mandag og onsdag: 08.00-17.00 Tirsdag og torsdag: 08.00-12.00 Fredag: 08.00-16.00

HK's fagforening: 7011 4545

HK's a-kasse: 7010 6789

Tekniske problemer

Ved tekniske problemer på hjemmesiden, ring til 4437 1563. Åbent 6.00-24.00.

... eller skriv til os her

DU ER IKKE LOGGET IND

Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.

LOG IND

Du kan logge ind i toppen under “Mit HK”.



OPRET PROFIL

Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.


Du er nu logget ud.

Log ind som medlem

Har du glemt din adgangskode?

Få tilsendt en ny kode på sms eller email.

 Luk


Der vil blive sendt en mail eller sms med info om login

 Luk


Der er opstået en uventet fejl. Prøv evt. igen senere.

 Luk