Du kan i øjeblikket ikke logge ind med NemID på Mit HK , det skyldes en fejl hos NemID.
Du kan logge ind med brugernavn/adgangskode, hvis du tidligere har oprette en, eller du kan anvende MitID
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Jobsøgning
Brug dit netværk, når du søger job. Du har sikkert hørt det råd før. Men hvordan gør man det i praksis? Få 5 brugbare råd til, hvordan du griber det an.
Hav altid en såkaldt elevatortale klar, når du netværker. En elevatortale er en præsentation af dig selv, der skal give et indtryk af dig, din faglighed og motivation. Talen skal være så kort, at du kan nå at sige den på en elevatortur (max. 60 sekunder). Din elevatortale skal svare på følgende spørgsmål:
Hvem er du? (Navn og job)
Hvad laver du? (Konkrete arbejdsopgaver)
Hvad kan du? (Dine resultater)
Hvad vil du? (Hvad brænder du for? Hvad vil du gerne i fremtiden? Hvad ønsker du mere viden om?)
Der er meget at holde styr på, når du skal søge job. Derfor har vi samlet en masse gode og brugbare råd til din jobsøgning:
Vidste du, at du kan oprette dit cv hos HK JobBørs og måske ende med at blive headhuntet? HK JobBørs fungerer på den måde, at private og offentlige virksomheder kan kontakte HK, når de søger nye medarbejdere. Vi søger derefter i HK JobBørs cv-database efter relevante og kvalificerede kandidater. Er der et match mellem dig og virksomheden, kontakter vi dig.
Du kan også bruge HK's Jobportal, der hver dag automatisk afsøger internettet for nye jobopslag.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID