
Siden 1. juli 2024 har statsbetalte unge under 18 år været sendt rundt i landets butikker for at tjekke, om de kan købe alkohol, cigaretter eller snus, selvom de ikke har alderen til det.
Som formand for HK Handel MidtVest var jeg med til at advare mod initiativet, idet jeg frygtede, at det kunne sætte de butiksansatte i svære situationer, når de konstant skulle være på vagt over for kunderne.
Knap to måneder senere er min frygt blevet til virkelighed.
Erfaringerne viser, at det er stærkt ubehageligt at føle sig overvåget på sin arbejdsplads og, at de unge kontrolkøbere skader det psykiske arbejdsmiljø i dagligvarehandlen.
Det giver både ondt i maven, dårlig nattesøvn og en følelse af utryghed hele tiden at skulle være på vagt og frygte at begå fejl. Arbejdsgivere fortæller, at de har måttet sende medarbejdere hjem eller ligefrem tilbyde dem psykologhjælp som følge af ordningen.
Det er dybt bekymrende, og jeg føler med de butiksansatte. Det må virkelig være hårdt at føle sig konstant overvåget – hvor den eneste mission er at finde fejl.
Advokatrådet har advaret mod ordningen, fordi det mener, at børneagenter i landets butikker overskrider grænserne for ”lovlig agentvirksomhed”, og både Dansk Erhverv og De Samvirkende Købmænd har meldt ud, at de er skeptiske.
Så kære politikere, jeg spørger: Hvorfor ty til børneagenter, når der er andre muligheder for at sikre, at unge ikke får fat i varer, de ikke har alderen til at købe.
I kunne for eksempel indføre aldersverificering via betalingskort, så det er en maskine, der afviser et køb ved kassen.
Som det er nu, må arbejdsgiverne gøre mere for at forebygge, at medarbejderne havner i ubehagelige situationer – uddannelse, information og god skiltning kunne være en god idé.
Og som medarbejder skal du huske, at du via et medlemskab af HK Handel kan få hjælp, hvis du bliver negativt påvirket efter et kontrolbesøg – tøv aldrig med at tage fat i os.