MitID virker ikke. Hvad gør jeg?
Hvis du prøver at logge ind med en Apple enhed, skal du først prøve at rydde din historik. Sådan gør du:
Gå ind i Indstillinger
Vælg Safari
Ryd historik – webstedsdata
Hvis det ikke hjælper, skal du kontakte supporten hos MitID, da HK desværre ikke kan hjælpe dig i den situation.
Få support hos MitID
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med MitID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med MitID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med MitID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit MitID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Når du har spørgsmål til ansættelsesvilkår, kontingent, efterlønsbidrag og medlemskab samt samtaler i JobVejledning.
7011 4545
Onsdag 8.00-17.00
Torsdag 8.00-17.00
Fredag Lukket
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-17.00
Bestil et opkald, så ringer vi til dig i det ønskede tidsrum
Når du har spørgsmål til dagpenge, feriedagpenge, efterløn, jobsøgning i EØS og selvstændig virksomhed
7010 6789
Onsdag 8.00-15.00
Torsdag 8.00-17.00
Fredag Lukket
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 8.00-15.00
Bestil et opkald, så ringer vi til dig i det ønskede tidsrum
Vi sidder klar ved chatten alle hverdage
Onsdag 9.00-15.00
Torsdag 9.00-15.00
Fredag Lukket
Lørdag Lukket
Søndag Lukket
Mandag 9.00-15.00
En af de vigtige støttefunktioner i det danske forsvar udføres ikke af personer i uniform. Det er nemlig laboranter i hvide kitler, der tager sig af kontrollen med både eksplosiver, brændstof til skibe, køretøjer og fly. Mød et par af de laboranter, som også står for undersøgelser af fx metalpladerne på kampvognen eller flyene, udstyret til soldaterne, malingen til flådens skibe og dele af luftvåbnets fly.
En af de vigtige støttefunktioner i det danske forsvar udføres ikke af personer i uniform. Det er nemlig laboranter i hvide kitler, der tager sig af kontrollen med både eksplosiver, brændstof til skibe, køretøjer og fly. Mød et par af de laboranter, som også står for undersøgelser af fx metalpladerne på kampvognen eller flyene, udstyret til soldaterne, malingen til flådens skibe og dele af luftvåbnets fly.
Foto: Tomas Bertelsen
Stort set alt, hvad du bruger og fortærer hver dag, har som udgangspunkt været kontrolleret af en laborant. Det er laboranter, som fx har analyseret og godkendt den asfalt, du kører på, det brændstof, du bruger, det pålæg, du spiser til frokost, drikkevandet, delene på din cykel og dem i computeren – samt meget, meget mere.
Men hvad laver laboranter så i det danske forsvar? De har faktisk en meget betydningsfuld rolle, mens de opererer ud fra Forsvarets Laboratorium (FSV LAB) i Værløse i Nordsjælland. For når både soldaternes udrustning og malingen til militært isenkram skal undersøges for at løse videnskabelige spørgsmål, så er det laboranter, der står for det praktiske arbejde i laboratoriet.
En mindre bygning med et moderne laboratorium i udkanten af Værløse hører under Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, FMI. Den huser en af de helt små enheder i det danske forsvar med blot 22 ansatte. Men sektionen har stor betydning for Forsvaret, som lige nu står over for en massiv oprustning i en verden, der på få år er blevet meget mere usikker og uforudsigelig.
- Man kan sige, at vi som laboranter her på laboratoriet analyserer os frem til oplysninger for de operative enheder og vedligeholdelsestjenesten, så de får det rette beslutningsgrundlag for indkøb og vedligehold af nyt materiel til Forsvaret, siger Mathilde Sandra Jeppesen.
Laboranterne er værdsatte, selv om de ikke i rampelyset. I stedet betoner Mathildes kollega, at der i høj grad er masser af faglig stolthed i arbejdet:
- Når man er laborant i Forsvaret, skal man kunne overskue store mængder af forskellige analyser. Vi er et kerneområde i Forsvaret. Vi har en jobbeskrivelse med mange forskellige fagområder, hvor det er vigtigt med erfaring. Og så skal man være hjemme i stoffet og de specialiserede undersøgelser, vi udfører, siger Torben Roslund.
Mathilde Sandra Jeppesen og Torben Roslund arbejder som laboratorieteknikere ved FSV LAB, hvor de har 12 forskellige fagområder. Holdet ved Forsvarets Laboratorium i Værløse består i alt af 7 laboranter og en laboratorieleder. Sektionens øvrige ansatte er kemikere, ingeniører, farmaceuter og en række andre eksperter, herunder specialister i kemikalielovgivning vedrørende farlige stoffer, der også kan håndtere lovpligtige indberetninger på området.
- Jeg kan godt lide idéen om, at mit og andre laboranters analysearbejde sikrer funktionaliteten af det optimale udstyr og materiel til andre menneskers job i Forsvaret. Vi skal beskytte slutbrugeren, som potentielt kan stå i en alvorlig krisesituation, hvor udstyret ikke må fejle, siger Mathilde Sandra Jeppesen, som også er tillidsrepræsentant for DL-F/HK Stat.
På den måde handler laboranternes arbejde ifølge hende rigtig meget om soldaten og produktet. Kontrol af alle former for militært udstyr er derfor i højsædet. Og laboranterne bliver fx kontaktet ved fejl, som militært personel er stødt på eller har mistanke om. Det kan være en motor, der lyder forkert eller et våben, som fungerer trægt.
- Vi er tit nødt til at være detektiver for at løse problemer. Så andre faglige grupper som fx kemikerne og sagsbehandlerne må også involveres for at udelukke nogle muligheder og finde andre veje. Det handler om snusfornuft og logisk tænkning kombineret med den rette undersøgelse for at kunne beskytte slutbrugeren, som ofte er soldaten, siger Mathilde.
På en tur rundt i laboratoriet ved Forsvarets Laboratorium, støder vi på mange af de prøver fra problemer, som er blevet behandlet på stedet. Her er fx eksempler på ’dieselpest’, en metaldel fra et fly, hvor årsagen til et brud blev fundet, patroner, som splittedes under affyring, forurenede olier fra et skib og mange andre detektivopgaver.
- Vi har set eksempler på, at leverandører ikke lever op til deres forpligtelser – fx hvad kvalitet eller funktionaliteten angår. Derfor er der sat et værn op mod de fejl. Og her kommer vi ind med vores kontroller, prøver og analyser, så den slags fejl minimeres, siger Torben Roslund, som har 40 års erfaring som laborant – og de seneste 17 år har været ved Forsvarets Laboratorium.
Det handler ifølge ham for laboranterne om kunne håndtere store og forskelligartede mængder kemi, men også i nogle tilfælde at være med til at kvalitetskontrollere producerede dele til noget af Forsvarets udstyr. En opgave på laboratoriet har fx været at kontrollere metalplader, som kan modstå korrosion og klare kulde/varme samt højdetryk, til skibe, kampvogne og fly.
Laboranterne Torben og Mathilde opfatter sektionen som en støttefunktion – og de oplever, at deres arbejde er meget værdsat af dem, der kender dem i Forsvaret.
- Her i vores enhed modtager vi hvert år cirka 5.000 prøver til analyse og vurdering. Så vi har travlt. Og det er nødvendigt med en klar prioritering af de enkelte opgaver. Troværdighed er vores helt afgørende fokus på en vigtig arbejdsplads, som dog også er præget af en dejlig uformel tone kollegerne imellem, siger Torben.
Mathilde har været laboratorietekniker på laboratoriet i 2 ½ år. Hun fortæller, at der af og til er situationer, hvor en hurtig respons hos Forsvaret kan komme til at gøre en forskel ude i felten. Det var for hende et noget mere krævende vilkår end i hendes tidligere jobs hos Statens Serum Institut, Coloplast og DAKO.
- Her har vi et kæmpestort analyseområde, og der er ofte korte deadlines og meget på spil. Der er selvfølgelig også private firmaer, som kan gøre noget af det, vi gør. Meget få gange har vi været nødt til at gøre brug af dem ved spidsbelastninger. Men vi klarer alt selv. Det er kun ved nedbrud af analyseudstyr, at vi må få hjælp udefra. De private er heller ikke særligt fleksible, og så er de meget dyrere. Vi kan – med andre ord – prale af at have sparet staten for rigtig mange penge ved at have laboratoriet kørende, siger Mathilde.
Et væld af forespørgsler på kontroller, undersøgelser og analyser kommer forbi den lille bygning i det yderste Værløse. Og Mathilde og Torben har ofte erfaret, at brugerne ude i sidste led ikke aner, hvor meget der har været gennem laboratoriet. Laboranterne opfatter sektionen som en støttefunktion – og de oplever, at deres arbejde er meget værdsat af dem, der kender dem i Forsvaret.
- Jeg er som laboratorietekniker involveret i 4 af de 12 områder, vi har ansvaret for at undersøge. Andre hjælper til, når der er ekstra opgaver på ’mine’ områder, mens jeg også hjælper og støtter dem i andre situationer. Det handler om benhård prioritering af opgaver, hvor hasteopgaver skal defineres og sættes i gang først. Jobbet er ekstra sjovt, når vi er omstillingsparate, udviser holdånd og finder en løsning, vi først ikke var sporet ind på, siger Mathilde.
Ifølge Torben er jobbet ikke altid den klassiske arbejdsdag fra 8 til 16. Det er svært at styre forespørgsler fra de mange grene af det danske forsvar, så der er et naturligt beredskab ved laboratoriet. Der har været tilfælde, hvor laboranterne har stået uden for normal arbejdstid og ventet på en prøve.
- Det handler jo også om operative analyser – og en hurtig indsats på stedet. Soldatens sikkerhed kan være i fare, så de skal ikke vente for længe på vores resultater. Det er et vigtigt stykke arbejde, vi gør for Danmark. Man kan sige, at vores undersøgelser indirekte er med til at beskytte Danmark, siger Torben Roslund.
De to laboranter arbejder og fungerer dagligt i mange grupperinger på stedet. Der er blandt andet en IT-gruppe, en trivselsgruppe og en arbejdsmiljøgruppe. Nogle gange foregår arbejdsdagen ude på en flystation eller en flådestation. For det er vigtigt at lære processerne ved udtagning af prøver, som skal sendes ind til laboratoriet til kontrol.
- Vi er blæksprutter med mange kasketter. Vi er fx også teknikere, når vi skal vedligeholde og reparere forskelligt udstyr. Andre laboranter ved ikke, hvad vi går og laver. Da jeg skulle starte, troede en bekendt, at jeg skulle være med til at lave supersoldater, griner Mathilde Sandra Jeppesen.
Torben og Mathilde skal videre med rækken af opgaver. Mathilde er lige nu ved at forberede salttågekammeret, hvilket tager en uge. Når salttågen er klar, skal den bruges til test af galvanisk overfladebehandling og modstandsevne mod korrosion. Torben skal undersøge stabiliteten i nogle eksplosive stoffer. Det handler grundlæggende om at leve op til de ASTM-standarder samt NATO-standarder, som Danmark er underlagt på grund af forsvarssamarbejdet.
- Laboranter har mange forskellige slags opgaver. Det kan dreje sig om undersøgelser, kontroller og analyser af medicin, fødevarer eller kemiske produkter og udvikling af nye produkter.
- Laboranter arbejder typisk inden for kvalitetssikring, forskning og udvikling eller kontrol, fordi de kan analysere alt lige fra bakterier og DNA til maling eller kosttilskud samt inden for miljø og miljøbeskyttelse.
- Som færdiguddannet kan laboranter få job både i det private og ved det offentlige i blandt andet medicinal- og fødevareindustrien, i forskningslaboratorier, ved universiteter eller i den kemiske industri. Men efterhånden også ved mange andre arbejdspladser, som artiklen om laboratorieteknikere ved Forsvaret beskriver.
- Laborantuddannelsen er en kortere videregående uddannelse, der varer 2½ år og består af 5 semestre. Det første 1½ år foregår på skolen, mens det sidste år foregår som lønnet praktik i en virksomhed.
Log ind med MitID
Du kan altid bruge dit MitID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit MitID