Excel med Copilot
15. februar 2027 | 09.00 - 10.00
15. februar 2027Du behøver ikke kunne alle Excels formler udenad for at arbejde smartere med dine regneark. På dette webinar viser vi, hvordan Microsoft Copilot kan hjælpe dig med alt fra dataanalyse til diagrammer, formler og oprydning i data.
| Dato: | 15. februar 2027 |
|---|---|
| Tidspunkt: | 09.00 - 10.00 |
| Status | Ledige pladser |
| Kursusnummer: | 6055-27-07-11 |
| Adresse: | Online via Zoom |
Excel kan være en fantastisk hjælp i arbejdsdagen. Men det kan også være lidt af en tidsrøver, når formlerne driller, data skal ryddes op, eller tallene skal omsættes til noget, der er til at forstå.
Heldigvis behøver du ikke at klare det hele selv.
På dette webinar viser vores rutinerede underviser Nina Schou, hvordan Microsoft Copilot kan fungere som din hjælper i Excel. Med eksempler fra almindelige arbejdsopgaver ser vi på, hvordan du kan få AI til at analysere data, foreslå formler og skabe overblik i dine regneark.
Nina kommer blandt andet rundt om:
- Eksempler på, hvordan Copilot kan hjælpe med formler og fejl i regneark
- Metoder til at få AI til at analysere og forklare dine data
- Inspiration til at rydde op i daga og lave overskuelige diagrammer og pivottabeller
- Tips til at skrive prompts, der giver mere brugbare svar
Du behøver ikke være Excel-ekspert for at få glæde af Copilot. Vi tager udgangspunkt i nogle af de opgaver, de fleste af os møder i hverdagen.
Undervisningsform
Dette er et webinar via zoom.
Webinaret optages og sendes ud til alle tilmeldte efterfølgende. Det er okay at tilmelde sig uden at deltage på selve webinaret.
Arrangør
HK Center for medlemsaktiviteter
Svend Aukens Plads 11
2300 København S
- Telefon:
- 28433070
- Mail:
- me@hk.dk